مدیریت علمی

اصول مدیریت علمی

فردریک وینسلو تیلور به عنوان پدر مدیریت علمی در دنیا شناخته می شود؛ در سال ۱۹۱۱م. کتابی تحت عنوان «اصول مدیریت علمی (The Principles of Scientific Management)» منتشر نمود. این اصول ابتدایی به مدیران کمک می کند تا اثربخشی و کارایی را در سازمانهایشان افزایش دهند. اصول مدیریت علمی به دلیل آن که الفبای ورود به بحث تکنیک های مدیریت است در این وبنوشت آمده است؛ زیرا به گمان بنده، حتی رعایت این اصولی که ممکن است به تعبیر سایمون، ضرب المثلی بیش نباشد به سازمان های ایرانی که از ضعف مدیریت رنج بسیار می برند، گره گشا است. لازم به ذکر است که این اصول حاصل سالها کار و تجربه علمی و عملی در سازمان‌ها به دست آمده و بهتر است در مطالعه و به کارگیری آنها ساده انگاری نشود.

  1. جایگزین نمودن روش علمی مبتنی بر پژوهش و متدولوژی علمی به جاعی قاعده مبتنی بر تجربه و عادت پیشین (Rule of thumb) جهت مطالعه کار و یافتن کاراترین شکل ممکن برای اجرای آن.
  2. انتخاب، آموزش، و توسعه علمی کارکنان به جای اینکه آنها را رها نموده و یا خودشان این فعالیت ها را فراگیرند.
  3. نظارت و مشارکت دوستانه بر کار کارکنان به منظور اطمینان از رعایت اصول علمی انجام کار توسط ایشان.
  4. تقسیم عادلانه کار و مسئولیت میان مدیران و کارکنان به گونه ای که مدیران از اصول مدیریت علمی، برای برنامه ریزی کار و کارکنان از آن برای اجرای کار استفاده کنند.
Rate this post
آرین، دانش‌آموخته رشته مدیریت در دانشگاه تهران است. او فراخور علاقه خود تمایل دارد تا دانسته‌های خود را به ساده‌ترین ادبیات ممکن در باب سه موضوع خط‌مشی، کسب‌وکار و تبلیغات به اشتراک بگذارد؛ البته گهگاهی هم از دل و دلمشغولی‌هایش می‌گوید. امیدوار است تا حرفهایش باعث رفاه آتی کودکان امروز ایران شود.
Posts created 203

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top