تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی قویترین رسانه امروز است

بیراهه نیست اگر بگوییم که تبلیغات معلول فناوری هستند به عبارت دیگر پیشرفت فناوری موجب توسعه اشکل مختلف تبلیغات شده اند. امروزه با ایجاد و رشد شبکه های اجتماعی شاهد رشد و توسعه انواع تبلیغات برای چنین رسانه ای هستیم رسانه ای که هدفمندتر، فردی تر و قابل اندازیه گیری تر از رسانه های دیگر است.

مزایای راهکار تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی


پرمخاطب ترین رسانه ایرانیان است

شبکه اجتماعی اینستاگرام و تلگرام، پرمخاطب ترین رسانه ای است که ایرانیان در طول شبانه روز آن را دنبال می کنند. بنابراین حضور در آن یک الزام برای برندهاست که موجب افزایش آگاهی از برند و یادآوری آن به ایشان می شود.

ارتباط شخصی برند با مخاطب را می‌سازد

شبکه‌های اجتماعی پلتفرمی هستند که برندها با فعالیت در آن می توانند به صورت شخصی و تک به تک با مخاطبان خودشان ارتباط برقرار کنند و با آنها مستقیما به گفت و گو و تعامل بپردازند.

سرنخ‌های فروش برای شما خلق می‌کند

وقتی بازاری با ضریب نفوذ ۶۰ درصد دارید که همواره در حال بزرگتر شدنش است پس راهکار تولید محتوا به شما کمک می کند تا بتوانید از آنها سرنخ های فروش بسازید

به توسعه برند و محصولات کمک می‌کند

ایده‌ها، نگرش‌ها، نقدها و پیشنهادات مخاطبان برند را به صورت کاملا رایگان و مستقیم بشنوید. این امر به شما کمک می کند تا بدانید روی چه چیزهایی برای توسعه برند و محصولاتتان متمرکز شوید.

پیشران فعالیتهای بازاریابی در سایر رسانه‌هاست

ساختار و ماهیت شبکه های اجتماعی بگونه ای است که برندها را تحت فشار قرار می دهد تا هرروزه به تولید و انتشار محتوا بپردازند که این امر موجب می شود تا برنامه ریزی در این رسانه سایر رسانه ها را تحت شعاع قرار داده و بر روی آنها اثر بگذارد

تعریف تولید محتوا و ارکان آن


تعریف تولید محتوا

تولید محتوا به فرایند مشارکتی می گویند که منجر به ایجاد هرگونه اطلاعاتی برای هر رسانه ای به خصوص رسانه دیجیتال برای جلب نظر و ترغیب مخاطب به انجام کاری انجام می شود.

تعریف آرتورک

به هرگونه نقاشی، عکس، ویدئو و غیره که برای زیبا بودن یا بیان یک ایده یا احساس مهم خلق شده است، یک آرتورک یا اثر هنری می‌گویند.

تعیین شبکه اجتماعی

به وب سایت ها و برنامه هایی که کاربران را قادر می سازد تا محتوایی را ایجاد و به اشتراک بگذارند یا در سایر شبکه های دیگران شرکت کنند، شبکه اجتماعی گفته می شود. اینستاگرام، توئیتر و لینکدین تنها سه نمونه از ده‌ها شبکه اجتماعی هستند.

تعیین نوع محتوا

بیانیه هدف، یک بیانیه واحد که دلیل وجود شرکت شما را مشخص می کند – فراتر از کسب سود. همچنین نشان می دهد که چگونه محصول یا خدمات کسب و کار بر افرادی که به آنها خدمات می دهید تأثیر مثبت می گذارد.

تولید محتوا چه موقع کار می‌کند؟


اگر تولید محتوا، هدفمند باشد

اگر صرفا می خواهید بدون هدف گذاری برای برند، محصولات و شرکتتان به تولید محتوا مبادرت ورزید، انتظار پیشامد خاصی را نداشته باشید. تولید محتوا چه به صورت تکی و چه در قالب کمپین باید هدفمند باشد و دلیلی برای تولید و هزینه کرد آن داشته باشید.

زمانی که برای مخاطب تولید محتوا نشود

باید محتوایی تولید شود که مخاطب را در قلب آن دربرگیرد. هر چقدر مخاطب محتوای شما را دوست داشته باشد، کسب و کار شما در استفاده و بهره گیری از رسانه اجتماعی موفق تر خواهد بود.

تولید محتوا نیازمند ارائه راهبردی چندگانه است

برای تولید محتوا ضمن داشتن هدف، باید استراتژی داشت تا بتوانید مخاطب از یک فکر، نگرش و فعل به فکر، نگرش و فعل مطلوب برند و کسب و کارتان برسانید.

ایده خوب پیش شرط تولید محتواست

محتوا کسب و کار باید خلاقانه، منحصربفرد و دارای ایده ای باشد که مخاطب را به برندتان متصل کند. بدون این پیش شرط تولید محتوا برایتان کار نخواهد کرد.

جوهره برند در همه محتوا لحاظ نشود

تولید محتوا نه تنها ارزان نیست، بلکه بسیار زمان بر بوده و نیازمند صرف انرژی زیاد برای مدیریت محتوا و انتشار آن است. پس صرفا محتوای جذاب و خلاقانه ای تولید نکنید که هیچ ارتباطی به برند و کسب و کارتان ندارد. این کار باعث هدر دادن منابعتان خواهد شد.

درباره آرین


من دانش آموخته دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در رشته‌های مدیریت کسب‌وکارهای کوچک در مقطع کارشناسی، مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد و مدیریت دولتی در مقطع دکتری هستم. بیش از ۱۵ سال در سمت‌های کارشناس، سرپرست و مدیریت در حوزه‌های فروش، بازاریابی، تبلیغات، برنامه‌ریزی و تحقیقات در شرکت‌های خصوصی و سازمانهای دولتی مشغول به کار بوده‌ام. تا امروز شش کتاب و شش مقاله در مجلات علمی داخلی و بین‌المللی در رشته مدیریت منتشر کرده‌ام.

نمونه‌هایی از تولید محتوا


مدیریت و استراتژی تولید انواع محتوا را به من بسپارید!

عکاسی لایف استایل
عکاسی صنعتی
موشن گرافیک
عکاسی ویژگی محور
رپورتاژ

روش انجام کار من


گام ۱. تکمیل بریف تبلیغات توسط کارفرما

در گام اول، کارفرما بریفی که برای کار تبلیغات آماده کرده‌ام را دانلود و سپس تکمیل نموده و آن را برای بنده ارسال می‌نماید.

گام ۲. برگزاری جلسه مشترک برای تدوین پروپوزال اولیه

در این گام به منظور تکمیل بریف تبلیغات و بررسی انتظارات و رسیدن به یک گفتمان مشترک میان کارفرما و من، جلسه مشترکی برای اجماع بر اهداف، استراتژی و انتظارات از تبلیغات برگزار می‌شود.

گام ۳. ارائه و تایید پروپوزال اولیه

پروپوزال اولیه‌ای برای تبلیغات مدنظرکارفرما ارائه می‌شود؛ این پروپوزال شامل استراتژی‌های کلی تبلیغات و رسانه به همراه تخمینی از بودجه و زمان مورد نیاز است که پس از تایید کارفرما در گام‌های بعدی اقدام به ارائه پروپوزال عملیاتی خواهد شد.

گام ۴. تدوین کرتیو بریف

بر اساس اطلاعات مبتنی بر بریف و نیز جلسات مشترک و نیز اطلاعات تحقیقاتی، دستور کار خلاقه (کرتیو بریف) برای اطمینان از مسیر پروپوزال برای همکاری و هماهنگی در بخش های خلاقیت، هنر، تولید، دیجیتال آماده می شود.

گام ۵. تشکیل تیم همکار در کمپین

باتوجه به کرتیو بریف تهیه شده، تیم همکار برای تحقق مسیر و اهداف برنامه تبلیغاتی تعیین می شود و اطلاعات لازم برای ادامه کار تیم و نیز هر فرد تعیین می شود.

گام ۶. ایده پردازی، تدوین و ارائه پروپوزال ثانویه

با برگزاری جلسات طوفان فکری و نیز مبتنی بر کار مشترک تیم تبلیغاتی، ایده ها، استراتژی ها و برنامه های ثانویه مبتنی بر بریف و کرتیو بریف شامل شرح ایده، اجرا، رسانه های هدف، زمانبندی، بودجه و شاخص های کلیدی ارزیابی عملکرد آماده می‌شود.

گام ۷. عقد قرارداد همکاری و محرمانگی اطلاعات

پس از تایید نهایی پروپوزال عملیاتی، قرارداد همکاری تبلیغاتی و نیز قرارداد محرمانگی دو طرفه اطلاعات میان کارفرما و من عقد می گردد.

گام ۸. برنامه ریزی عملیاتی پروپوزال

متناسب با پروپوزال ثانویه، برنامه ریزی عملیاتی برای تولید، اجرا و ارزیابی به صورت پروژه عملیاتی تنظیم و در طول مسیر پروژه با کارفرما چک می شود.

گام ۹. اجرای برنامه تبلیغاتی

مبتنی بر بر برنامه ریزی عملیاتی، برنامه تبلیغاتی موردنظر طبق تقویم برنامه اجرا خواهد شد. پیش بینی های و سناریوهای محتمل نیز برای تغییر و اصلاح همگام با روندهای جاری برای حداکثر نمودن اثربخشی برنامه تبلیغاتی نیز تدوین و به تایید و اطلاع کارفرما نیز خواهد رسید.

گام ۱۰. ارزیابی نتایج و ارائه آن به کارفرما

گزارش نهایی تبلیغات به همراه نتایج آن در جلسه‌ای برای کارفرما ارائه خواهد شد. بدیهی است تمامی اسناد مربوط به تبلیغ نیز در جلسه نهایی برای کارفرما ارسال نیز می‌شود.

زمان و مبلغ راهکار


سوالات متداول


با چقدر هزینه در تبلیغات می توانیم فروش خود را A درصد بالا ببریم؟

اولین و مهمترین سوالی که کارفرمایان از من می‌پرسند، همین سوال است. پاسخ به این سوال بسته به محصول، صنعت، مخاطبان برند و هزار آیتم دیگر می‌تواند متفاوت باشد اما من می‌توانم به با انجام تحقیقات به شما کمک کنم که بتوانید پیش بینی نسبی از اثرگذاری تبلیغات بر فروش بیابید.


آیا حاضرید با هر افزایش در فروش، دستمزد خود را به صورت درصدی از آن دریافت کنید؟

هر زمان که متوجه شدید که با تمامی تلاش هایی که در فضای کسب و کار در ایران انجام می دهید باز به هدفتان دست نمیابید یا اینکه به اصطلاح به صورت جزیره ای در حال کار هستید بدانید که نیاز به ویرایش جدیدی از ارکان راهبردی کسب و کار دارید.چرا قیمت خدمات تبلیغات به خصوص بسته های تولید محتوا انقدر در بازار متفاوت است؟

قیمت خدمات بسته به بازار عرضه و تقاضا، میزان دانش، تجربه و سلیقه مدیران هنری و گرافیست‌ها می تواند متغیر باشد. قیمت‌های ارائه شده در اینجا مبتنی بر تیم تولید محتوای بنده درج شده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top