آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

طراحی / بازمهندسی فرایندهای کسب‌وکار

اگر فرایندها درست طراحی شده باشند، کارها اتوماتیک انجام خواهد شد

اگر اختلافات بر سر اختیار و مسئولیت پذیری بازمهندسی فرایندهای کسب و کار به مدیران کمک می کند تا فعالیت های سازمانی خود را به بهینه ترین حالت ممکن ساماندهی کنند، ا

مزایای راهکار طراحی / بازمهندسی فرایندهای کسب‌وکار


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

پشتیبانی از اهداف پروژه و کسب‌وکار

تمرکز اصلی طراحی یا مهندسی مجدد فرایندهای کسب و کار بر روی اهداف کسب و کار و پروژه هایتان است. در بازمهندسی فرایندهای کسب و کار، میزان هماهنگی فرایندهای سازمانی و مطابقت آنها با اهداف سازمانی بررسی می‌شود.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

بهبود کارآیی عملیاتی

در بازطراحی فرایندهای کسب و کار، موانع و گره های موجود در عملکرد بهینه فعالیت های کسب و کار شناسایی شده و فرایندهای مرتبط به گونه ای بازطراحی می شود تا ضمن خودکارتر شدن آن، موجب افزایش کارآمدی فعالیتها شود. این کار باعث می شود تا کسب و کار از راندمان بالاتری برخوردار شود.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

بهبود خطوط ارتباط سازمانی

در مهندسی مجدد فرایندهای کسب و کار، خطوط ارتباطی میان واحدهای سازمان و نیز میان افراد یک واحد بازطراحی شده تا همکاری و کارتیمی میان آنها تسهیل گردد. این کار باعث افزایش هم افزایی در کسب و کار شده و افزایش رضایت شغلی کارکنان و به تبع رضایت مشتریان را به همراه دارد.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

افزایش میزان بازگشت از سرمایه

پیاده سازی بازمهندسی فرایندهای کسب‌وکار با تصحیح ناکارآمدی‌ها، ضمن افزایش احتمال تحقق اهداف پیش بینی شده، فعالیت ها را به گونه ای سامان دهی می کند که سازمان به آن اهداف سریعتر از گذشته دست یافته و درنتیجه بازگشت سرمایه بالاتری را برای کسب و کار به همراه خواهد داشت.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

امکان استفاده از نظام های ارزیابی و تحلیل پیشرفته

زمانی که فرایندهای کسب و کار بازطراحی می شوند، امکان استفاده از سیستم های ERP پیشرفته مورد بررسی قرار می گیرد تا مدیران سازمان و کسب و کار بتوانند با استفاده از فناوری های نوینی ازقبیل هوش مصنوعی حجم عظیمی از داده ها را جمع آوری و تحلیل کرده تا بتوانند راحتتر به نظارت و ارزیابی فعالیت های کسب و کار بپردازند.

درباره طراحی / بازمهندسی فرایندهای کسب‌وکار


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

تعریف بازمهندسی فرایندهای کسب‌وکار

به بازنگری کامل فرآیندهای کلیدی یک شرکت که متمرکز بر تجزیه و تحلیل دقیق جریان کاری و فرایندهای سازمانی در شرکت است، بازمهندسی فرایندهای کسب و کار (Business Process Redesign/Reengineering – BPR) می گویند. پیاده سازی BPR به سازمان‌ها کمک می کند تا به منظور بهبود خدمات رسانی به مشتریانشان، کاهش هزینه‌های عملیاتی و موفق شدن در رقابتپذیرشان در بازار به بازنگری اساسی فعالیتهایشان بپردازند. بدیهی است کارآیی در بازمهندسی فرایندهای کسب وکار ازطریق کاهش ناکارآمدی ها، ضایعات و هزینه‌ها بهبود د بخشیده می‌شود.

درباره آرین


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

من دانش آموخته دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در رشته‌های مدیریت کسب‌وکارهای کوچک در مقطع کارشناسی، مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد و مدیریت دولتی در مقطع دکتری هستم. بیش از ۱۵ سال در سمت‌های کارشناس، سرپرست و مدیریت در حوزه‌های فروش، بازاریابی، تبلیغات، برنامه‌ریزی و تحقیقات در شرکت‌های خصوصی و سازمانهای دولتی مشغول به کار بوده‌ام. تا امروز شش کتاب و شش مقاله در مجلات علمی داخلی و بین‌المللی در رشته مدیریت منتشر کرده‌ام.

روش انجام کار من


برنامه عملیاتی

از مهم ترین فعالیتهایی که برای طراحی و نیز بازمهندسی فرایندهای کسب‌وکار انجام خواهم داد، می توانم به موارد ذیل اشاره کنم:

۱

بررسی اهداف و فرآیندهای جاری کسب‌وکار

۲

تجزیه و تحلیل فرایندهای جاری کسب‌وکار

۳

شناسایی و کشف فرصت‌های بهبود در فرایندهای کسب‌وکار

۴

طراحی فرایندهای مرجح و مطلوب کسب‌وکار

۵

ایجاد و توسعه تغییرات پیش‌بینی شده در فرایندها

۶

پیاده سازی، آموزش و نگهداشت تغییرات انجام شده

زمان و مبلغ راهکار


سوالات متداول


چگونه مطمئن شویم چنین راهکاری برای ما کار خواهد کرد؟

مهم ترین معیارها برای سنجش موفقیت پیاده سازی بازمهندسی فرایندهای کسب وکار (BPR)، افزایش کارآیی، افزایش سودآوری و کاهش درگیریهای بین واحدی است. با سنجش و ارزیابی چنین متغیرهایی می‌توان قبل از اجرای BPR از موفقیت آن اطمینان حاصل کرد.


چه زمانی از این راهکار برای کسب و کار خود باید استفاده کنم؟

زمانی که اهداف مدنظر کسب و کارتان تحقق پیدا نمی کنند یا بسیار دیر و با هزینه بسیار بالا به آنها دست می یابید؛ زمانی که درگیری میان واحد ها و افراد بسیار زیاد است؛ زمانی که در منابع، زمان و استفاده از فرصتهای تجاری کارآمد نیستید؛ زمانی که میزان شکایت از مشتریان از پاسخگویی و سرعت انجام فعالیت‌های کسب و کارتان زیاد است؛ اینها نشانه‌ای از نیاز کسب‌وکارتان به بازمهندسی فرایندهای آن است.


Rate this page

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top