آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

تدوین برنامه بازاریابی

با برنامه بفروشید!

برای ورود به بازار بهتر است بدانید که چه اهدافی را در فصل کنونی، امسال یا حتی ۵ سال بعد خواهد داشت؛ برای این کار لازم است تا راهبرد قیمت، راهبرد توزیع و ارائه محصولات یا خدمات، راهبرد تبلیغات و سایر راهبردها را از قبل پیش بینی و برنامه ریزی کنید. من به شما کمک می کنم تا برنامه بازاریابی مختص به وضعیت کسب و کار خودتان طرح ریزی نمایید.

مزایای راهکار تدوین برنامه بازاریابی


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

چالش ها و اهداف بازاریابی را مشخص کرده و برای آنها راه حل ارائه می دهد

در برنامه بازاریابی، کلیه اهداف اصلی و فرعی بازاریابی در بازه زمانی خاص در نظر گرفته شده و چالش ها، مسائل و موانع موجود در راه تحقق آنها پیش بینی می شود. همچنین در برنامه بازاریابی سناریوهای محتمل برای تحقق اهداف تدوین شده و طرق و رویه های نظارت و ارزیابی برنامه ها به دقت و به تفصیل مشخص می شوند.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

بازار، رقبا و موقعیت رقابتی محصولات و کسب و کار را تجزیه و تحلیل می‌کند

در برنامه بازاریابی، موقعیت و مزیت رقابتی محصولات / خدمات، برندها و کسب وکار با گردآوری و تحلیل داده های عینی وذهنی از طریق بکارگیری انواع روش های کمی،کیفی و آمیخته در تحقیقات بازار تعیین می شود.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

همه نیروها و فعالیت‌های بازاریابی را برای رسیدن به اهداف کسب و کار بسیج می‌کند

در تدوین یک برنامه بازاریابی تمامی فعالیت های کسب و کار به خصوص در حوزه فروش، ارتباطات و روابط عمومی مدنظر قرار گرفته و نظرات افرادی ذی ربط در خصوص اقدامات و روش های بازاریابی جهت تحقق اهداف مدنظر کسب و کار لحاظ می شود. از این رو همه افراد و دپارتمان ها ضمن برخورداری از یک تصویر مشترک نسبت به فعالیت های آینده بازاریابی، از نقش و مسئولیت خود در تحقق آنها آگاه هستند.

درباره برنامه بازاریابی


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

برنامه یا طرح بازاریابی، سند راهبردی است که کلیه برنامه‌ها و فعالیت‌های ارتباطی و بازاریابی را در بازه زمانی از پیش تعیین شده تشریح می‌کند. برنامه بازاریابی یک کسب و کار معمولا شامل مسائل و اهداف ارتباطی و بازاریابی، بررسی و تحلیل بازارهای هدف و نیز موقعیت رقابتی برند و کسب و کار است. همچنین در برنامه بازاریابی به طور مفصل به ارائه راهبردها و برنامه‌های بازاریابی پرداخته می شود که امروزه از آن به عنوان آمیخته بازاریابی یاد می شود. به عبارت دیگر در یک برنامه بازاریابی راهبردهای مربوط به تشریح و توسعه محصول/خدمت، روش و نظام قیمت گذاری، کانالهای توزیع و ارائه محصول/خدمت و راههای ارتباطی، تبلیغاتی و روابط عمومی تعیین شده و پیش بینی های مالی و چگونگی رصد و نظارت بر آنها به طور کامل تشریح می شود.

درباره آرین


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

من دانش آموخته دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در رشته‌های مدیریت کسب‌وکارهای کوچک در مقطع کارشناسی، مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد و مدیریت دولتی در مقطع دکتری هستم. بیش از ۱۵ سال در سمت‌های کارشناس، سرپرست و مدیریت در حوزه‌های فروش، بازاریابی، تبلیغات، برنامه‌ریزی و تحقیقات در شرکت‌های خصوصی و سازمانهای دولتی مشغول به کار بوده‌ام. تا امروز شش کتاب و شش مقاله در مجلات علمی داخلی و بین‌المللی در رشته مدیریت منتشر کرده‌ام.

روش انجام کار من


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

گام‌های من برای تدوین برنامه بازاریابی کسب و کار به شرح ذیل است:

  1. شرح اهداف کسب و کار و محصولات / خدمات آن
  2. تحلیل موقعیت داخلی و خارجی کسب و کار
  3. بررسی و تحلیل بازار و مشتریان
  4. بخش بندی بازار، هدف گذاری و تعیین موقعیت رقابتی
  5. تعیین اهداف و خط مشی های برنامه بازاریابی
  6. تدوین راهبردها و برنامه‌های بازاریابی
  7. تعریف رویه‌ها، روش ها و شاخص ارزیابی عملکرد
  8. تدوین مراحل اجرا و ارزیابی برنامه بازاریابی و معیارهای نظارت بر آن

زمان و مبلغ راهکار


سوالات متداول


تفاوت برنامه بازاریابی با طرح کسب و کار چیست؟

یک طرح کسب و کار به جزئیات نحوه عملکرد و عملکرد یک کسب و کار در کل آن می پردازد. طرح کسب و کار یک نقشه راه برای یک کسب و کار است. این شامل اهداف، ماموریت ها، ارزش ها، مالی و استراتژی هایی است که کسب و کار در عملیات روزمره و دستیابی به اهداف خود از آنها استفاده می کند.Rate this page

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top