تدوین برنامه بازاریابی

با برنامه بفروشید!

برای ورود به بازار بهتر است بدانید که چه اهدافی را در فصل کنونی، امسال یا حتی ۵ سال بعد خواهد داشت؛ برای این کار لازم است تا راهبرد قیمت، راهبرد توزیع و ارائه محصولات یا خدمات، راهبرد تبلیغات و سایر راهبردها را از قبل پیش بینی و برنامه ریزی کنید. من به شما کمک می کنم تا برنامه بازاریابی مختص به وضعیت کسب و کار خودتان طرح ریزی نمایید.

مزایای راهکار تدوین برنامه بازاریابی


چالش ها و اهداف بازاریابی را مشخص کرده و برای آنها راه حل ارائه می دهد

در برنامه بازاریابی، کلیه اهداف اصلی و فرعی بازاریابی در بازه زمانی خاص در نظر گرفته شده و چالش ها، مسائل و موانع موجود در راه تحقق آنها پیش بینی می شود. همچنین در برنامه بازاریابی سناریوهای محتمل برای تحقق اهداف تدوین شده و طرق و رویه های نظارت و ارزیابی برنامه ها به دقت و به تفصیل مشخص می شوند.

بازار، رقبا و موقعیت رقابتی محصولات و کسب و کار را تجزیه و تحلیل می‌کند

در برنامه بازاریابی، موقعیت و مزیت رقابتی محصولات / خدمات، برندها و کسب وکار با گردآوری و تحلیل داده های عینی وذهنی از طریق بکارگیری انواع روش های کمی،کیفی و آمیخته در تحقیقات بازار تعیین می شود.

همه نیروها و فعالیت‌های بازاریابی را برای رسیدن به اهداف کسب و کار بسیج می‌کند

در تدوین یک برنامه بازاریابی تمامی فعالیت های کسب و کار به خصوص در حوزه فروش، ارتباطات و روابط عمومی مدنظر قرار گرفته و نظرات افرادی ذی ربط در خصوص اقدامات و روش های بازاریابی جهت تحقق اهداف مدنظر کسب و کار لحاظ می شود. از این رو همه افراد و دپارتمان ها ضمن برخورداری از یک تصویر مشترک نسبت به فعالیت های آینده بازاریابی، از نقش و مسئولیت خود در تحقق آنها آگاه هستند.

درباره برنامه بازاریابی


برنامه یا طرح بازاریابی، سند راهبردی است که کلیه برنامه‌ها و فعالیت‌های ارتباطی و بازاریابی را در بازه زمانی از پیش تعیین شده تشریح می‌کند. برنامه بازاریابی یک کسب و کار معمولا شامل مسائل و اهداف ارتباطی و بازاریابی، بررسی و تحلیل بازارهای هدف و نیز موقعیت رقابتی برند و کسب و کار است. همچنین در برنامه بازاریابی به طور مفصل به ارائه راهبردها و برنامه‌های بازاریابی پرداخته می شود که امروزه از آن به عنوان آمیخته بازاریابی یاد می شود. به عبارت دیگر در یک برنامه بازاریابی راهبردهای مربوط به تشریح و توسعه محصول/خدمت، روش و نظام قیمت گذاری، کانالهای توزیع و ارائه محصول/خدمت و راههای ارتباطی، تبلیغاتی و روابط عمومی تعیین شده و پیش بینی های مالی و چگونگی رصد و نظارت بر آنها به طور کامل تشریح می شود.

درباره آرین


من دانش آموخته دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در رشته‌های مدیریت کسب‌وکارهای کوچک در مقطع کارشناسی، مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد و مدیریت دولتی در مقطع دکتری هستم. بیش از ۱۵ سال در سمت‌های کارشناس، سرپرست و مدیریت در حوزه‌های فروش، بازاریابی، تبلیغات، برنامه‌ریزی و تحقیقات در شرکت‌های خصوصی و سازمانهای دولتی مشغول به کار بوده‌ام. تا امروز شش کتاب و شش مقاله در مجلات علمی داخلی و بین‌المللی در رشته مدیریت منتشر کرده‌ام.

روش انجام کار من


گام‌های من برای تدوین برنامه بازاریابی کسب و کار به شرح ذیل است:

  1. شرح اهداف کسب و کار و محصولات / خدمات آن
  2. تحلیل موقعیت داخلی و خارجی کسب و کار
  3. بررسی و تحلیل بازار و مشتریان
  4. بخش بندی بازار، هدف گذاری و تعیین موقعیت رقابتی
  5. تعیین اهداف و خط مشی های برنامه بازاریابی
  6. تدوین راهبردها و برنامه‌های بازاریابی
  7. تعریف رویه‌ها، روش ها و شاخص ارزیابی عملکرد
  8. تدوین مراحل اجرا و ارزیابی برنامه بازاریابی و معیارهای نظارت بر آن

زمان و مبلغ راهکار


سوالات متداول


تفاوت برنامه بازاریابی با طرح کسب و کار چیست؟

یک طرح کسب و کار به جزئیات نحوه عملکرد و عملکرد یک کسب و کار در کل آن می پردازد. طرح کسب و کار یک نقشه راه برای یک کسب و کار است. این شامل اهداف، ماموریت ها، ارزش ها، مالی و استراتژی هایی است که کسب و کار در عملیات روزمره و دستیابی به اهداف خود از آنها استفاده می کند.Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top