آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

تدوین سند طرح کسب‌وکار

دوره تبدیل ایده تجاری به سودآوری را سریعتر بگذارنید

بسیاری از کسب و کارها به خصوص کسب‌وکارهای نوپا تنها با یک ایده شکل گرفته اند بدون اینکه بدانند باید چه مسیری را طی کنند. البته قرار نیست همه هر چیزی را بدانند. من به شما کمک می کنم تا راه خود را پیدا کنید.

مزایای راهکار تدوین سند کسب و کار


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

مدیریت راهبردی کسب‌وکار

با تعیین و انتخاب راهبردها، برنامه‌ها و روش‌های تحقق هدفی که در طرح کسب و کار پیش بینی شده است، می توان فعالیت های عملیاتی کسب و کار را اولویت بندی نمود و با نگاهی بلندمدت به هدایت، رشد و توسعه کسب و کار پرداخت.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

نظارت و ارزیابی عملکرد کسب‌وکار

با تعیین برنامه زمانی برای هر برنامه ها و تعریف شاخص های کلیدی ارزیابی عملکرد برای آنها در طرح کسب و کار، می توان میزان پیشرفت امور جهت تحقق اهداف کسب و کار را رصد و برنامه های اصلاحی به هنگامی را برنامه‌ریزی نمود.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

پیش‌بینی صورتهای مالی

با پیش بینی صورتهای مالی کسب و کار خود از جمله ترازنامه، صورت سود و زیان و نیز محاسبه نسبت های مالی می توان حساب شده در فعالیت های کسب و کار عمل نمود.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

جذب سرمایه گذار

طرح کسب و کار، مهم ترین سندی است که بانکداران، سرمایه گذاران و شتابدهنده ها و مراکز رشد کارآفرینی جهت سرمایه گذاری و ارائه وام به ایده های تجاری از شما دریافت خواهند نمود.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

برنامه کسب و کار تنها مختص به راه‌اندازی کسب و کاری نوپا نیست!

متاسفانه این ذهنیت در مدیران کسب‌وکارها وجود دارد که طرح کسب‌وکار، صرفا همان طرح توجیهی برای راه‌اندازی کسب و کار و ترغیب سرمایه گذاران برای سرمایه‌گذاری روی آن است. اما واقعیت این است که همه کسب‌وکارها و شرکت‌ها باید برنامه‌ها و اقدامات خود را مبتنی بر چنین برنامه‌ای پیش برانند. این برنامه به خصوص برای کسب‌وکارهایی که مدتی از زمان فعالیتشان گذشته است مهم تر بوده و بعد از چندسال بهتر است آن را بازپردازی کنند.

درباره سند طرح کسب‌وکار


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

طرح کسب و کار چیست؟

طرح کسب و کار، سند مکتوبی است که نقشه راه فعالیت های کسب و کار را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر پس از آن که مدل کسب و کار به خوبی تعریف و مطالعه شد و میزان موفقیت آن با درنظرگرفتن فرصت ها و ریسکهای راه اندازی آن با تحلیل امکان سنجی تعیین شد؛ لازم است تا برنامه عملیاتی و مالی برای تحقق و پیاده سازی کسب و کار پیش بینی شود. در طرح کسب و کار چشم انداز، ماموریت، اهداف، ساختار، راهبردها، روش ها و برنامه های عملیاتی به همراه پیش‌بینی‌های مالی جهت تحقق فعالیتهای معطوف به هدف تعیین و بیان شده است.

درباره آرین


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

من دانش آموخته دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در رشته‌های مدیریت کسب‌وکارهای کوچک در مقطع کارشناسی، مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد و مدیریت دولتی در مقطع دکتری هستم. بیش از ۱۵ سال در سمت‌های کارشناس، سرپرست و مدیریت در حوزه‌های فروش، بازاریابی، تبلیغات، برنامه‌ریزی و تحقیقات در شرکت‌های خصوصی و سازمانهای دولتی مشغول به کار بوده‌ام. تا امروز شش کتاب و شش مقاله در مجلات علمی داخلی و بین‌المللی در رشته مدیریت منتشر کرده‌ام.

روش انجام کار من


اقدامات اصلی من برای تدوین طرح کسب و کار به شرح ذیل است:

  1. شرح کسب و کار: در گام نخست، درباره ماهیت کسب و کار، نوع شرکت، چشم انداز، ماموریت و اهداف شرکت، نقاط قوت و ضعف کسب و کار و فرصت ها و تهدیدهای محیطی و نیز راهبردهای کلان کسب و کار بحث می‌شود.
  2. شرح محصول یا خدمت: در این گام به شرح و تعریف محصولات یا خدماتی که قرار است توسط کسب و کار ارائه شود تبادیل نظر شده و درباره کارکردها، مزیت‌ها و منافع هر یک از آنها بحث می‌شود.
  3. تجزیه و تحلیل بازار: در گام سوم به بررسی بازار پرداخته شده و بازار هدف پس از بخش بندی تعیین می گردد. بدیهی است بررسی رقبا و نظام توزیع نیز در این گام انجام خواهد شد.
  4. استراتژی‌ها و عملیات اجرایی: در گام چهارم به بحث و تدوین راهبردهای بازاریابی پرداخته شده و مراحل و فرایند تولید و کسب و کار مشخص می شود. پیش بینی های فروش و برنامه عملیاتی و زمانبندی فعالیت ها نیز در این گام مشخص می شود.
  5. ساختار و مدیریت تیم و پرسنل: در این گام، بخش‌ها و دپارتمان‌های کسب‌وکار به همراه تخصص و برنامه‌های مورد نظر برای هر بخش مشخص شده و ساختار سازمانی و نحوه روابط میان آنها تعیین می شود.
  6. برنامه مالی: در گام آخر به برآورد سرمایه ثابت، سرمایه درگردش و میزان فروش و سود پرداخته شده و جریان نقدی کسب و کار، صورتحساب سود وزیان، صورت حساب ترازنامه و سایر نسبت های مالی پیش بینی می شود.

زمان و مبلغ راهکار


سوالات متداول


مطالعه امکانسنجی با طرح کسب و کار چه تفاوتی دارد؟

در مطالعات مربوط به امکان سنجی یک کسب و کار به دنبال این هستیم که آیا ایده تجاری از قابلیت اجرایی برخوردار هست یا نه این در حالی است که در مطالعات و بررسی های مربوط به طرح کسب و کار این هدف دنبال می شود که برنامه، ساختار و روشهایی برای تحقق آن ایده تجاری تدوین و مشخص شود.آیا طرح کسب و کار شما محدود به سرفصلهایی که در ذیل هر خدمت تعریف کرده‌اید؟

اگرچه سرفصلهای پیشنهادی فراخور دانش و تجربه بنده تنظیم شده اند اما هم موضوعات ذیل هر سرفصل و هم خود سرفصلها ممکن است فراخور مساله و گستره حوزه کسب و کارتان، صنعت مورد بررسی، ایده نوآورانه متفاوت باشد، برای همین قبل از قرارداد اطلاعات مدنظرتان از طریق فرم بریف جمع آوری می شود. گفتنی است بودجه آن نیز متناسب با موارد مذکور تغییر خواهد کرد.


Rate this page

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top