کاتالوگ معرفی خدمات

من مشاور مدیریت و تحلیل گر تحقیقات بازاریابی برندسازی هستم

تبلیغات در نقطه فروش (BTL)

 

نقطه فروش، خط مقدم رقابت شما برای افزایش فروش است

 
 

کسب و کارهای زیادی را دیدم که هر چقدر کار می کنند به جایی نمی رسند. شاید تنها مدیران این کسب و کارها در اذهانشان تصوراتی از هدفشان داشته باشند اما این هدف ممکن است نه تنها مبتنی بر واقعیت بیرونی نباشد بلکه آنقدر راهنما و هدایتگر برای فعالیت دپارتمان ها، کارکنان و کل کسب و کار نباشد.

 

مزایای راهکار تبلیغات در نقطه فروش (BTL)


ارتباط مستقیم و رو در رو میان برند و مخاطبانش

با تبلیغات در نقطه فروش، برندها می توانند به صورت مستقیم، رودر رو و بدون هیچ گونه پارازیتی پیام خود را به مخاطبانش انتقال دهد و از آنها بازخور بگیرد تا ارتباط اثیربخشی میان آنها شکل گیرد

خلق آگاهی که آنرا به سادگی نمی توان فراموش کرد

تکنیک هایی که با حضور نمایندگان تبلیغاتی برند و محصول در نقطه فروش انجام می شود، برخلاف سایر تبلیغات به گونه ای آگاهی مخاطبان را نسبت به برند، محصول یا خدمت افزایش می دهند که در بلندمدت در حافظه آنها باقی خواهد ماند

تمرکز بر مخاطبان هدف

تمام برنامه ریزی ها و تمرکزها در تبلیغات BTL مبتنی بر مخاطبان هدف است. به عبارت دیگر سایر مخاطبان در تبلیغات نقطه فروش جایی ندارند بلکه برند می خواهد به صورت چهره به چهره با مخاطبانش حرف بزند

فراهم کردن فرصت حس و تجربه برند به مخاطبان

تبلیغات بی تی الی برای مخاطبان این فرصت را ایجاد می کند تا از محصول و خدمت از نزدیک دیدن کنند و سوالات و دغدغه های خود را از نمایندگان فروش برند بپرسند و نمونه ای از آن را از نزدیک آزمایش و بررسی کنند

افزایش مستقیم سودآوری و فروش

اگر هدف نهایی همه برندها فروش باشد و قرار است که این فروش از طریق تشویق و ترغیب مشتریان هدف اتفاق بیفتد پس تبلیغات در نقطه فروش، هدفمندترین نوع تبلیغ است زیرا پیام برند را درست در جایی منتشر می‌کند که مشتریان تصمیم نهایی خود را برای خرید محصول یا دریافت خدمت اخذ می کنند

افزایش اعتبار به برند و محصول

زمانی که مخاطبان بتوانند شماتیک یک برند را از نزدیک بدون قاب دیجیتالی ببیند و با او حرف بزنند و پی به شخصیت مثبت او ببرند، قطعا به او اعتماد می کنند که این کار به برند اعتبار زیادی خواهد داد

درباره تبلیغات در نقطه فروش (BTL)


تعریف BTL یا تبلیغات در زیر خط

تبلیغات BTL مخفف عبارت Below-The-Line به معنای تبلیغات زیر خط است که اشاره به استراتژی تبلیغاتی است که در آن محصولات در رسانه هایی غیر از رادیو یا تلویزیون اصلی تبلیغ می شوند. این راهبرد برای تقویت روابط برند با مشتریان بالقوه به صورت مستقیم استفاده می شود. از آنجا بیشترین اثرگذاری برند برمخاطبان جهت ترغیب آنها به خرید محصول یا دریافت خدمت در نقطه فروش رخ می‌دهد به این راهبرد، تبلیغات در نقطه فروش نیز گفته می‌شود.

تعریف سمپلینگ و پروموشن

ارائه نمونه یا سمپلینگ (به انگلیسی: Sampling) و ترویج محصول یا پروموشن (به انگلیسی: Promotion) تکنیک‌های متداولی از راهبرد تبلیغات BTL هستند. در هر دو تکنیک از سازه‌های تبلیغاتی با حضور پرسنل تبلیغات برای توضیح و ترغیب مشتریان بالقوه جهت آزمایش، بررسی و تجربه اولیه از محصول ارائه می‌شود. تنها تفاوت تکنیک سمپلینگ با پروموشن در این است که در سمپلینگ، نمونه محصول یا خدمتی نیز برای ترغیب بیشتر مشتری و تجربه ای از مصرف محصول به وی ارائه می شود.

تعریف POSM

اقلام تبلیغاتی در نقطه فروش، ترجمه فارسی Point Of Sale Materials است و اشاره به انواع طراحی، ساخت و نصب تجهیزات، سازه‌ها و رسانه‌هایی مانند دنگلر، وابلر، شلف تاکر، استاپر (راه بند)، استریمر، کاتالوگ و … دارد که هدف از آن جذب توجه مشتری بالقوه و رساندن پیام تبلیغاتی به او در نقطه یا مکان فروش است.

تعریف مرچندایزینگ

مرچندایزینگ یا چیدمان تجاری کالا به فرایندی اشاره دارد که در آن پرسنل تبلیغاتی در بازه زمانی مشخص به محصولات را در فروشگاه ها یا سایر نقاط فروش به گونه ای چیدمان می کند که بیشترین توجه مخاطب را به محصول و انتخاب آن برانگیزاند.

تعریف رویداد یا ایونت

رویداد، رخداد یا ایونت (به انگلیسی: Event)، همگی به یک معنا و برای اشاره به راهبردی است که طی آن تعداد زیادی از مشتریان بالقوه برند در یک نقطه گردهم جمع شده و یک برنامه مهیج از طرف برند با هدف تشریح محصول و برانگیختن احساسات مثبت مشتریان به برند و محصول / خدمت در یک زمان مشخص برگزار می شود.

انواع تبلیغات در نقطه فروش (BTL)


1

طراحی اقلام تبلیغاتی در نقطه فروش (POSM)

نقطه فروش، آخرین و مهم ترین مکانی است که می‌توانید نظر مخاطبانتان را جلب کنید و آنها را ترغیب به خرید محصولتان به جای رقبا کنید. بنابراین لازم است تا اقلامی را از قبیل دنگلر، وابلر، شلف تاکر، استاپر (راه بند)، استریمر، کاتالوگ، لیفلت، نگهدارنده لیفلت، فلایر، گندولا را به خوبی و متناسب مزیت رقابتی محصولتان و همسو با برند و قول برندتان طراحی کنید. تیم طراحی من می‌تواند ایده‌های ناب و معرکه‌ای را در این زمینه برای شما به ارمغان بیاورد.

2

سمپلینگ پروموشن و مرچندایزینگ (چیدمان تجاری کالا)

به افراد مجرب، خوش مشرب و خستگی ناپذیر برای تعامل بهتر با مخاطبانتان و چیدمان محصولتان براساس پلنوگرام نیاز دارید تا محصولات و خدمات شما را به بهترین شکل ممکن و به صورت رودر رو به مشتریان معرفی کنند، پس تیم سمپلر و پروموشن متعهد من می تواند نیاز شما را به راحتی رفع کند. اما این همه خدمات من در این حوزه نیست. می توانم پیشنهاد سازه های تعاملی مثل طراحی و ساخت انواع وندینگ ماشین را به شما بدهم تا کاری کنید که خود مخاطبان به سوی شما آمده و دوست داشته باشند تا محصول شما را از نزدیک امتحان کنند.

3

طراحی رویداد (ایونت مارکتینگ)

می خواهید با طراحی یک ایونت جذاب، مخاطبانتان را شگفت زده کنید و با اجرای برنامه های متنوع، آنها را به وفاداران برندتان تبدیل کنید. پس من می توانم در کنار شما باشم تا با طراحی و برنامه ریزی رویدادی منحصربفرد با برنامه هایی هدفمند، مخاطبانتان را کنار هم جمع کنید و احساسات فردی آنها را معطوف به یک حس مشترک و خانوادگی کنید.

چرا آرین؟


من با سابقه تحصیلات دانشگاهی نزدیک به 14 سال در رشته مدیریت در بهترین دانشکده مدیریت در ایران و نیز بیش از هشت سال سابقه کار تجربی، به کسب و کار شما کمک می کنم تا چشم انداز، ماموریت و هدفی واضح، الهام بخش و دورنما برای کسب و کار خود تعریف کنید. من این کار را با

روش انجام کار من


از مهم ترین فعالیتهایی که برای تعریف سند راهبری کسب و کار انجام خواهم داد می توانم به موارد ذیل اشاره کنم:

گام 1. تکمیل بریف تبلیغات توسط کارفرما

در گام اول، کارفرما بریفی که برای کار تبلیغات آماده کرده‌ام را دانلود و سپس تکمیل نموده و آن را برای بنده ارسال می‌نماید.

گام 2. برگزاری جلسه مشترک برای تدوین پروپوزال اولیه

در این گام به منظور تکمیل بریف تبلیغات و بررسی انتظارات و رسیدن به یک گفتمان مشترک میان کارفرما و من، جلسه مشترکی برای اجماع بر اهداف، استراتژی و انتظارات از تبلیغات برگزار می‌شود.

گام 3. ارائه و تایید پروپوزال اولیه

پروپوزال اولیه‌ای برای تبلیغات مدنظرکارفرما ارائه می‌شود؛ این پروپوزال شامل استراتژی‌های کلی تبلیغات و رسانه به همراه تخمینی از بودجه و زمان مورد نیاز است که پس از تایید کارفرما در گام‌های بعدی اقدام به ارائه پروپوزال عملیاتی خواهد شد.

گام 4. تدوین کرتیو بریف

بر اساس اطلاعات مبتنی بر بریف و نیز جلسات مشترک و نیز اطلاعات تحقیقاتی، دستور کار خلاقه (کرتیو بریف) برای اطمینان از مسیر پروپوزال برای همکاری و هماهنگی در بخش های خلاقیت، هنر، تولید، دیجیتال آماده می شود.

گام 5. تشکیل تیم همکار در کمپین

باتوجه به کرتیو بریف تهیه شده، تیم همکار برای تحقق مسیر و اهداف برنامه تبلیغاتی تعیین می شود و اطلاعات لازم برای ادامه کار تیم و نیز هر فرد تعیین می شود.

گام 6. ایده پردازی، تدوین و ارائه پروپوزال ثانویه

با برگزاری جلسات طوفان فکری و نیز مبتنی بر کار مشترک تیم تبلیغاتی، ایده ها، استراتژی ها و برنامه های ثانویه مبتنی بر بریف و کرتیو بریف شامل شرح ایده، اجرا، رسانه های هدف، زمانبندی، بودجه و شاخص های کلیدی ارزیابی عملکرد آماده می‌شود.

گام 7. عقد قرارداد همکاری و محرمانگی اطلاعات

پس از تایید نهایی پروپوزال عملیاتی، قرارداد همکاری تبلیغاتی و نیز قرارداد محرمانگی دو طرفه اطلاعات میان کارفرما و من عقد می گردد.

گام 8. برنامه ریزی عملیاتی پروپوزال

متناسب با پروپوزال ثانویه، برنامه ریزی عملیاتی برای تولید، اجرا و ارزیابی به صورت پروژه عملیاتی تنظیم و در طول مسیر پروژه با کارفرما چک می شود.

گام 9. اجرای برنامه تبلیغاتی

مبتنی بر بر برنامه ریزی عملیاتی، برنامه تبلیغاتی موردنظر طبق تقویم برنامه اجرا خواهد شد. پیش بینی های و سناریوهای محتمل نیز برای تغییر و اصلاح همگام با روندهای جاری برای حداکثر نمودن اثربخشی برنامه تبلیغاتی نیز تدوین و به تایید و اطلاع کارفرما نیز خواهد رسید.

گام 10. ارزیابی نتایج و ارائه آن به کارفرما

گزارش نهایی تبلیغات به همراه نتایج آن در جلسه‌ای برای کارفرما ارائه خواهد شد. بدیهی است تمامی اسناد مربوط به تبلیغ نیز در جلسه نهایی برای کارفرما ارسال نیز می‌شود.

زمان و مبلغ راهکار


سوالات متداول


با چقدر هزینه در تبلیغات می توانیم فروش خود را A درصد بالا ببریم؟

اولین و مهمترین سوالی که کارفرمایان از من می‌پرسند، همین سوال است. پاسخ به این سوال بسته به محصول، صنعت، مخاطبان برند و هزار آیتم دیگر می‌تواند متفاوت باشد اما من می‌توانم به با انجام تحقیقات به شما کمک کنم که بتوانید پیش بینی نسبی از اثرگذاری تبلیغات بر فروش بیابید.


آیا حاضرید با هر افزایش در فروش، دستمزد خود را به صورت درصدی از آن دریافت کنید؟

اگرچه طبق شاخص‌های کلیدی ارزیابی عملکرد و برآورد از اهداف تبلیغاتی در هر کمپین عمل خواهم نمود اما درگیرشدن من در فروش یک محصول یا خدمت باعث می‌شود تا تمرکزم از کار تبلیغات خارج شود. بنابراین این مورد را ترجیح نمی‌دهم.


چرا قیمت خدمات تبلیغات به خصوص بسته های تولید محتوا انقدر در بازار متفاوت است؟

قیمت خدمات بسته به بازار عرضه و تقاضا، میزان دانش، تجربه و سلیقه مدیران هنری و گرافیست‌ها می تواند متغیر باشد. قیمت‌های ارائه شده در اینجا مبتنی بر تیم تولید محتوای بنده درج شده است.


آیا در پروپوزال اولیه جهت تصمیم گیری و مقایسه کار شما با دیگران ایده‌های تبلیغاتی را نیز با ما به اشتراک می گذارید؟

خیر؛ زیرا برای آماده سازی یک پروپوزال حداقل چهار نفر در طول یک تا دو هفته با یکدیگر کار خواهند نمود؛ این پروپوزال به صورت اختصاصی برای برند و کسب و کار شما باتوجه به بودجه منحصربفرد شماست؛ بنابراین بدیهی است که باید دستمزد عزیزان برای آماده سازی آن از طرف شما پیش از آماده سازی آن پرداخت شود.


یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

دکتر آرین عظیمی

مشاوره رایگان