آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

تدوین سند راهبری کسب‌وکار

بدون هدف، هر کسب‌وکاری درجا می‌زند!

کسب و کارهای زیادی را دیدم که هر چقدر کار می کنند به جایی نمی رسند. شاید تنها مدیران این کسب و کارها در اذهانشان تصوراتی از هدفشان داشته باشند اما این هدف ممکن است نه تنها مبتنی بر واقعیت بیرونی نباشد بلکه آنقدر راهنما و هدایتگر برای فعالیت دپارتمان ها، کارکنان و کل کسب و کار نباشد.

مزایای راهکار تدوین سند کسب و کار


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

هدایتگر کل فعالیت‌های کسب‌وکار

زمانی که سند راهبری کسب‌وکار به درستی تنظیم شده باشد، دیگر بحثی برای اینکه کجا خواهیم رفت وجود ندارد بلکه جلسات درباره چگونه حرکت کسب و کار به آن هدف خواهد بود.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

منحصربفرد و مختص به کسب و کار

زمانی که هدف، چشم انداز و ماموریت کسب و کاری به خوبی طراحی شده آن به طور منحصربفردی مختص به آن کسب و کار خواهد بود؛ حتی اگر آن هدف در دسترس رقبا قرار گیرد، باز آنها به راجتی نمی‌توانند آن را سرلوحه کار خویش قرار دهند.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

مبتنی بر واقعیت بازار و توانمندی‌های سازمان

نمی‌توان فقط در یک اتاق درب بسته و به دور از واقعیتهای عینی در بازار و صنعت، هدفی را برای کسب‌وکار تعیین نمود. بنابراین یک هدف خوب برای کسب‌وکار قابل تحقق خواهد بود.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

قابل درک برای تمامی ذینفعان سازمان

سند راهبری کسب و کار برای تمامی ذینفعان شامل مدیران، کارکنان، شرکا، مشتریان، نمایندگان فروش، تامین کنندگان و غیره کاملا روشن و قابل فهم است و به آنها مبنایی برای تعامل خود با کسب و کار ارائه می کند.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

صرفه جویی در هزینه ها و افزایش سودآوری

وقتی کسب و کاری بداند که فعالیت های آن معطوف به رسیدن در جهت کدام هدف هستند، بنابراین می داند که کدام فعالیت ها را باید انجام داده و کدام را انجام ندهد بنابراین تنها اقدامات و برنامه هایی را پیش خواهد برد که منجر به سودآوری کسب و کار می شود و در هزینه ها صرفه جویی خواهد شد.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

قابلیت تعریف و شکسته شدن به خرده اهداف

سند راهبری،ف سند بالادستی کسب و کار است باید از این فابلیت برخوردار باشد که بتوان آن را به اهداف بلندمدت، میان مدت، کوتاه مدت و عملیاتی خرد نمود تا بتوان برنامه های زمانی دقیقی را برای تحقق آنها تنظیم کرد.

درباره سند راهبردی کسب‌وکار


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

سند راهبری کسب و کار چیست؟

سند راهبردی کسب و کار صرفا متن و جملات زیبا و ادبی نیست که امروزه در بخش درباره ما در هر وبسایتی از کسب و کار می توان آن را یافت. بلکه منظور از سند راهبردی کسب و کار، تعریف دقیق و مختص به چشم انداز، ماموریت و هدف کسب و کاری است که هم گذشته کسب و کار و هم آینده آن را دربردارد و مبتنی بر بررسی روندها و پیشبینی آتیه فعالیت های کسب و کار است که سودآوری کسب و کار را تضمین می کند.

تعریف بیانیه چشم انداز

بیانیه چشم انداز، یک سند تجاری است که هدف فعلی و آینده یک سازمان را بیان می کند. چشم انداز یک شرکت باید با ماموریت، برنامه ریزی استراتژیک، فرهنگ و ارزش های اصلی آن هماهنگ باشد.

تعریف بیانیه ماموریت

بیانیه ماموریت، توضیح مختصری از دلیل وجود سازمان است. هدف سازمان و قصد کلی آن را تشریح می کند. بیانیه ماموریت از چشم انداز پشتیبانی می کند و در خدمت ارتباط هدف و جهت به کارکنان، مشتریان، فروشندگان و سایر ذینفعان سازمان است.

تعریف بیانیه هدف

بیانیه هدف، یک بیانیه واحد که دلیل وجود شرکت شما را مشخص می کند – فراتر از کسب سود. همچنین نشان می دهد که چگونه محصول یا خدمات کسب و کار بر افرادی که به آنها خدمات می دهید تأثیر مثبت می گذارد.

درباره آرین


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

من دانش آموخته دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در رشته‌های مدیریت کسب‌وکارهای کوچک در مقطع کارشناسی، مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد و مدیریت دولتی در مقطع دکتری هستم. بیش از ۱۵ سال در سمت‌های کارشناس، سرپرست و مدیریت در حوزه‌های فروش، بازاریابی، تبلیغات، برنامه‌ریزی و تحقیقات در شرکت‌های خصوصی و سازمانهای دولتی مشغول به کار بوده‌ام. تا امروز شش کتاب و شش مقاله در مجلات علمی داخلی و بین‌المللی در رشته مدیریت منتشر کرده‌ام.

روش انجام کار من


از مهم ترین فعالیتهایی که برای تعریف سند راهبری کسب و کار انجام خواهم داد می توانم به موارد ذیل اشاره کنم:

۱

بررسی چشم انداز، ماموریت و هدف فعلی کسب و کار

۲

مطالعه و بررسی دقیق داستان ها و میراث گذشته کسب و کار

۳

احصای چشم انداز و هدفی که مدیران ارشد از آینده کسب و کار در ذهن دارند

۴

بررسی روند ها و چشم انداز آتی بازار و صنعتی که کسب و کار در آن فعالیت دارد

۵

تعریف دقیق بیانیه چشم انداز، ماموریت و هدف کسب و کار و گفتمان بر روی آن

۶

برگزاری جلسات توجیهی با تمامی دینفعان کسب و کار برای رسیدن به یک وفاق سازمانی

زمان و مبلغ راهکار


سوالات متداول


چگونه مطمئن شویم چنین بیانیه هایی برای ما کار خواهد کرد؟

برای نگاشت بیانیه های چشم انداز، ماموریت و هدف به داده ها و اطلاعات دقیق از بازار، رقبا و کسب و کار نیاز داریم و این داده ها به دقت گردآوری و تحلیل خواهند شد. بنابراین به جای خلاقیت و تراوشات ذهنی به داده ها اتکا می کنیم که آن شواهد را با شما در میان خواهم گذاشت.


کسب و کار من در حال حاضر دارای بیانیه چشم انداز و ماموریتی است، چه زمانی نیاز است تا آن را از نو بازپردازی کنم؟

هر زمان که متوجه شدید که با تمامی تلاش هایی که در فضای کسب و کار در ایران انجام می دهید باز به هدفتان دست نمیابید یا اینکه به اصطلاح به صورت جزیره ای در حال کار هستید بدانید که نیاز به ویرایش جدیدی از ارکان راهبردی کسب و کار دارید.بیانیه چشم انداز و ماموریتی داریم که اگرچه مدیران به آن اعتقاد دارند و آن را درست می پندارند اما نمی توانیم آن را در کارکنان بیابیم؟

ضمن استفاده از سایر راهکارهای مدیریت من به خصوص در زمینه عارضه یابی فرهنگ کارکنان، شاید به نحوه گرفتن بازخور و نیز جلسات توجیهی برگردد که با کمک من بتوانید آنها را در رسیدن به چنین هدفی در کسب و کار مشتاق کنید.


بعد از اینکه از این راهکار مدیریتی استفاده کردیم باید چه کنیم؟

هدف و برنامه های هر واججد یا دپارتمان خود را به همراه شاخص های ارزیابی عملکرد تدوین نمایید. در این خصوص من نیز می توانم به شما کمک کنم. برای اطلاعات بیشتر به سایر راهکارهای من مراجعه فرمایید.


Rate this page

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top