کاتالوگ معرفی خدمات

من مشاور مدیریت و تحلیل گر تحقیقات بازاریابی برندسازی هستم

برند بوک یا بسته کامل برندسازی (برندینگ)

برندبوک یا بسته کامل برندسازی (برندینگ)

 

برندی فراتر از یک نام و نشان داشته باشید

 
 

تدوین هویت و طراحی برند را اگرچه به دلیل تفکیک تخصص مورد نیاز برای هر یک به دو بخش مجزا تقسیم کرده اند ولی این به معنای این نیست که بتوان یکی را مجزا از دیگری دانست. من نیز بارها از نزدیک شاهد بوده ام که بسیاری از برندبوک ها یا دفاتر برند تنها یه یک بخش به خصوص طراحی لوگو (نشانه) که از عینی ترین ویژگی های برندهاست اختصاص یافته اند این درحالی است که اصل تدوین هویت به موارد دیگری برمی گردد که اصلا به آن پرداخته نشده است. به همین دلیل مدیران و کارفرمایان پس از دریافت دفترچه های ناقص هویت برند نمی‌دانند برای برندسازی خود از کجا شروع کنند و چه کاری باید انجام دهند. من در این راهکار پکیج کامل برندسازی را که شامل تدوین هویت برند و طراحی هویت بصری و کلامی برند است را برای شما آماده کرده‌ام

 

مزایای راهکار برندبوک یا بسته کامل برندسازی


یکپارچگی در هویت و تمام ارکان برند

برخی فکر می کنند برند را میشه در یک لوگوی جذاب خلاصه نمود؛ از نظر ایشان برند چیزی جز یک اسم تجاری نیست و پول دادن بابت یک مارک که در بازار آن را می فروشند، ولخرجی است. برخی دیگر گمان می کنند که برند شدن کاری ندارد فقط کافی است تا یک لوگوی جذاب خلق کنی و با عکاسی حرفه ای از محصولاتت آن را برای مخاطبانت منتشر کنی. اما واقعیت این است که لوگو، تصویر، شعار، موشن گرافیکی در شبکه های اجتماعی تنها جنبه ظاهری برند است که باید مبتنی بر هویت یکپارچه آن باشد. این دو در راستای هم عمل می کنند و نمی توان یکی را فدای دیگری کرد و انتظار داشت که نام های تجاریمان از نظر مخاطبان برند به معنی واقعی کلمه باشند.

طراحی عناصر و اجزای برند بر اساس هویت برند

از آنجا که یک تیم مشترک هم بر تدوین یا احصای هویت برند و هم بر طراحی هویت بصری و کلامی برند کسب و کارتان کار می‌کنند بنابراین تمامی ابعاد، اجزا و عناصر برند با یکدیگر ارتباطی نزدیک دارند و این امر باعث می شود تا مخاطبان هدفتان با مواجهه با هر یک از اجزای برند به سرعت به هویت متمایز برند شما پی ببرد.

ایجاد دستورالعملی استاندارد و راهنمایی یکسان

اگر افراد، بخش‌ها، شعبه‌ها، فروشگاه‌ها و شرکای تجاری مختلفی دارید که از آزادی نسبی برای استفاده از برند کسب‌وکارتان برخوردارند، برند بوک این امکان را برای شما مهیا می‌کند تا بدون نظارت مستمر و همیشگی بر مدیریت تصویر برند، با دستورالعملی جامع و یکسان، مسیرهای درست را از مسیرهای نادرست به آنها نشان دهید. این کار ضمن کاهش هزینه‌های مرتبط با مدیریت برند بر هماهنگی بیشتر و قدرت تصویر برند شما نیز می‌افزاید.

برندسازی فراتر از یک نام و نشان

در پکیج برندسازی یا دفترچه برند، قصد نداریم تا فقط یک اسم جذاب ایجاد کنیم و آن را در گوش و کرنای مشتریان بالقوه‌تان کنیم و یا حتی به هر طریقی نام برندتان را بشناسند؛ بلکه در برندسازی کامل می خواهیم تصویری با ارزش از شما نزد مخاطبانتان بسازیم. تصویری که محصولاتتان را فقط به صورت یک کالا یا خدمت معمولی نگاه نکنند. چیزی که عاشقش باشند؛ خودشان را با آن تعریف کنند و برای آن ارزش بیشتری نسبت به رقبا قائل باشند. ما برندینگ را با کمک هم انجام می‌دهیم!

درباره راهکار برندبوک یا بسته کامل برندسازی


برند چیست؟

برند، تصویری از محصول، خدمت یا هر مفهومی است که می‌توان آن را از سایر محصولات، خدمات یا مفاهیم موجود در بازار متمایز نمود تا افراد بتوانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند.

برندسازی یا برندینگ چیست؟

برندسازی یا برندینگ، فرآیندی است که طی آن نام برند، تصویر برند، ارزش‌ها، ویژگی ها و شخصیت متمایز برند در میان مخاطبان هدف ایجاد و توسعه می‌یابد.

هویت برند یا هویت شرکتی چیست؟

هویت برند یا هویت شرکتی، روشی است که یک کسب و کار، یک سازمان یا یک شرکت تجاری، تصویر خود را در معرض دید عموم قرار می دهد.

هویت بصری و کلامی برند چیست؟

هویت بصری و کلامی برند به عناصر قابل مشاهده یک برند مانند رنگ، طرح و لوگو و سایر المان های مربوط به آن است که برند را در ذهن مصرف کنندگان متمایز و قابل شناسایی می کند.

برند بوک چیست؟

برند بوک یا دفترچه یا کتابچه برند را می‌توان به عنوان کتابچه راهنما یا دستورالعملی برای مدیریت برند دانست. برند بوک در واقع یک ابزار کلیدی برای مدیریت برند است و به همه ذینفعان برند از جمله مدیران، کارکنان و شرکای تجاری این امکان را می دهد تا بدانند که برای نمایش و استفاده از تصویر برند یا هر آنچه که مربوط به آن است چگونه باید رفتار کنند. این کار باعث شکل گیری استاندارد یکسانی برای نمایش برند در هر نوع رسانه‌ای چه آنلاین و چه آفلاین می شود.

درباره آرین


من دانش آموخته دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در رشته‌های مدیریت کسب‌وکارهای کوچک در مقطع کارشناسی، مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد و مدیریت دولتی در مقطع دکتری هستم. بیش از 15 سال در سمت‌های کارشناس، سرپرست و مدیریت در حوزه‌های فروش، بازاریابی، تبلیغات، برنامه‌ریزی و تحقیقات در شرکت‌های خصوصی و سازمانهای دولتی مشغول به کار بوده‌ام. تا امروز شش کتاب و شش مقاله در مجلات علمی داخلی و بین‌المللی در رشته مدیریت منتشر کرده‌ام.

روش انجام کار من


اقدامات من برای تدوین هویت برند

 1. تعیین ارزش‌های برند
 2. تعیین جوهره برند
 3. تعیین کانسپت برند
 4. تعیین پیام برند
 5. تعیین وعده برند
 6. تدوین بیانیه ماموریت برند
 7. تدوین بیانیه جایگاه برند
 8. تعیین شخصیت برند
 9. تعیین لحن برند
 10. طراحی شعار (تگ لاین) برند

اقدامات من برای طراحی هویت بصری و کلامی برند

 1. طراحی / بازطراحی لوگو
 2. استانداردسازی لوگو
 3. نقشه معماری لوگو
 4. استانداردسازی فضای مورد نیاز
 5. استانداردسازی رنگ‌های اولیه و ثانویه سازمانی
 6. طراحی / بازطراحی اقلام اداری
 7. طراحی پیکتوگرام‌های سازمانی
 8. طراحی پترن‌ها و باید‌ها و نبایدهای آنها
 9. استانداردسازی امضای پست الکترونیکی
 10. استانداردسازی ساختار خبرنامه‌های الکترونیکی

زمان و مبلغ راهکار


سوالات متداول


من نمی دانم که برای کسب و کارم به کدام بسته شما بیشتر احتیاج دارم؟

انتخاب بسته مناسب برای فعالیت برندینگ به گستره حوزه فعالیت، تعداد شرکت ها و دپارتمان های زیرمجموعه، تنوع محصولات و خدمات، شدت رقابت در صنعت، گروه های مختلف مشتریان، بودجه و زمان درنظرگرفته شده بستگی دارد. بدیهی است پس از برگزاری جلسه مشترک و بحث درباره موارد مذکور، سطح انتظار مطلوب برای کسب و کار شما احصا شده و پس از آن می توانید فعالیت برندینگ خود را آغاز نمایید.


آیا حتما برای هر کسب و کاری به برندینگ احتیاج داریم؟

بله؛ اولا اینگونه نیست که همه آنها در قالب نوشتاری بنام دفترچه برند یا برند بوک تدوین شده باشند. در ثانی، برندینگ در فضای اقتصاد رقابتپذیر معنا می دهد، بازاری که رقابتی نیست یا مخاطبان برند تنها معیار قیمت را در تصمیم گیریهای خود دخیل می کنند، کسب و کارها به برند فکر نخواهند کرد.


آیا همه کارها را خودتان به تنهایی انجام می دهید؟

قطعا خیر، در دنیای بزرگ برندینگ و تبلیغات، هر کسی تنها می تواند در یک یا دو گرایش متخصص باشد؛ تمرکز اصلی من راهبری برند است و به خصوص برای طراحی هویت بصری نیازمند استفاده از تخصص گرافیست های مجربی است که با پیشنهاد من در این پروژه شما را همراهی خوهند کرد.


من برای کسب و کارم دفترچه برند تهیه کردم اما باز نمی دانم از کجا باید شروع کنم؟

متاسفانه برخی از افراد به اصطلاح متخصص، دفترچه ای را برای کسب و کار شما تهیه می کنند که حاوی لوگو، رنگ، فونت و باقی موارد است و آن را به اسم دفترچه برند یا برند بوک به شما می فروشند. بنابراین کاملا حق دارید که ندانید از کجا شروع کنید. شناخت و توسعه هویت ذاتی و شخصیتی برند قبل از تعریف المان های بصری و کلامی است؛ به عبارت دیگر پس از تعریف ضمیر برند، به طراحی هویت دیداری آن می پردازیم. باتوجه به مورد شما، لازم است که بخش اول تکمیل و سپس المان های بصری را تا حد ممکن به هویت ذاتی برند نزدیک نمود.


آیا برندینگ تنها معطوف به بخش خصوصی است؟

قطعا خیر، در دنیای بزرگ برندینگ و تبلیغات، هر کسی تنها می تواند در یک یا دو گرایش متخصص باشد؛ تمرکز اصلی من راهبری برند است و به خصوص برای طراحی هویت بصری نیازمند استفاده از تخصص گرافیست های مجربی است که با پیشنهاد من در این پروژه شما را همراهی خوهند کرد.


دکتر آرین عظیمی

مشاوره رایگان