کاتالوگ معرفی خدمات

من مشاور مدیریت و تحلیل گر تحقیقات بازاریابی برندسازی هستم

تحلیل محیط کلان کسب‌وکار

روندها را بشناسید و از آنها به نفع کسب‌وکارتان بهره‌برداری کنید

تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهدید، از آن تکنیک‌های ساده اما کاربردی است که اگر به درستی انجام شود، می‌تواند کسب و کار شما را در مسیر مناسبی جهت تحقق اهداف و هزینه‌کرد منابع کمیاب شما قرار دهد

مزایای راهکار محیط کلان کسب‌وکار

مبنایی برای برنامه برنامه ریزی راهبردی است

اطلاعات و گزارشی که حاصل از تحلیل SWOT است به مدیران کسب و کار کمک می کند تا بتوانند راهبرد خود را هم در سطح کسب و کار و هم در سطح هر واحد سازمانی خود تدوین نمایند

اطلاعات اساسی کسب و کار را جمع آوری و تحلیل می کند

تحلیل سوات با جمع آوری داده های مرتبط با نقاط قوت سازمان، نقاط ضعف سازمان، فرصت ها و تهدیدهای محیط موثر بر سازمان، به مدیران گزارشی از وضعیت کسب و کار ارائه می دهد

به شنیدن صداهای چندگانه و مخالف در سازمان کمک می کند

تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهدید باعث می شود تا نظر، دیدگاه و نگرش تمامی ذینفعان کسب و کار به خصوص پرسنل در تمامی واحدهای سازمانی شنیده شود

به اولویت بندی امور در کسب‌وکار کمک می‌کند

گزارش حاصل از تحلیل SWOT به مدیران کمک می کند تا لیستی از امور مربوط به موانع و مشکلات کسب و کار خود دسترسی پیدا کنند و برای رفع آنها به نظام اولویت نبدی روی آورند

درباره تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهدید

تحلیل پست

تحلیل PEST، چارچوب مناسبی جهت بررسی محیط کلان خارجی است که پیامدهای اجتناب ناپذیری بر فعالیت ها و تحقق اهداف سازمان به همراه دارد. نام این چارچوب از ترکیب اولین حروف عوامل محیطی موردنظر اخذ شده است. گفتنی است در بررسی و تحلیل هر یک از این عوامل باید تغییرات و اثر آن بر فعالیت های سازمان مورد مطالعه قرار گیرد.

تحلیل محیط سیاسی

جنبه سیاسی تجزیه و تحلیل PEST بر حوزه هایی متمرکز است که در آن سیاست و خط مشی های دولت و/یا تغییرات در قوانین بر اقتصاد، صنعت خاص و سازمان مورد نظر تأثیر می گذارد. حوزه های سیاستی که ممکن است به ویژه بر یک سازمان تأثیر بگذارد شامل قوانین مالیاتی و استخدامی است. جو سیاسی کلی یک ملت یا منطقه و همچنین روابط بین الملل نیز می تواند تأثیر زیادی بر سازمان داشته باشد.

 
 

تحلیل محیط اقتصادی

بخش اقتصادی تحلیل عوامل کلیدی بهره و نرخ ارز، رشد اقتصادی، عرضه و تقاضا، تورم و رکود را هدف قرار می دهد. این عوامل می توانند بر نحوه عملکرد یک کسب و کار تأثیر بگذارند.

 

تحلیل محیط اجتماعی

عوامل اجتماعی که ممکن است در تجزیه و تحلیل PEST گنجانده شود، جمعیت شناسی و توزیع سنی، نگرش های فرهنگی، و محل کار و روندهای سبک زندگی است. روندهای عوامل اجتماعی بر تقاضا برای محصولات یک شرکت و نحوه عملکرد آن شرکت تأثیر می گذارد.

تحلیل محیط فناورانه

مؤلفه فناورانه نقش خاص و توسعه فناوری ها در بخش و سازمان و همچنین کاربردهای گسترده تر، روندها و تغییرات فناوری را در نظر می گیرد. هزینه های دولت برای تحقیقات فن آوری نیز ممکن است یکی از نقاط مورد علاقه در این زمینه باشد. این عوامل می توانند موانع ورود یا حداقل میزان تولید کارآمد را تعیین کنند و بر تصمیمات برون سپاری تأثیر بگذارند.

من دانش آموخته دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در رشته‌های مدیریت کسب‌وکارهای کوچک در مقطع کارشناسی، مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد و مدیریت دولتی در مقطع دکتری هستم. بیش از ۱۵ سال در سمت‌های کارشناس، سرپرست و مدیریت در حوزه‌های فروش، بازاریابی، تبلیغات، برنامه‌ریزی و تحقیقات در شرکت‌های خصوصی و سازمانهای دولتی مشغول به کار بوده‌ام. تا امروز شش کتاب و شش مقاله در مجلات علمی داخلی و بین‌المللی در رشته مدیریت منتشر کرده‌ام.

روش کار من

تجزیه و تحلیل محیطی، فرآیندی است برای شناسایی عوامل مرتبط که تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم بر عملکرد مؤثر و کارآمد کسب و کار دارند. به عبارت دیگر، تحلیل محیطی یک ابزار استراتژیک است. من با استفاده از ۴ گام زیر به تحلیل محیط کلان کسب و کارتان می‌پردازم:

۱. شناسایی

نخست، عواملی که بر کسب و کار تأثیر می‌گذارند، شناسایی می‌شوند تا موقعیت آن در بازار بهبود یابد. شناسایی در سطوح مختلف، یعنی سطح شرکت، سطح بازار، سطح ملی و سطح جهانی انجام می شود.

۲. پویش

پویش به معنای فرآیند بررسی انتقادی عواملی است که به شدت بر کسب و کار تأثیر می گذارند، زیرا همه عوامل شناسایی شده در مرحله قبل با شدت یکسان بر واحد تجاری تأثیر می گذارند. پس از شناسایی عوامل مهم، می توان راهکارهایی برای بهبود آن اتخاذ کرد.

۳. تحلیل

در این مرحله، تجزیه و تحلیل دقیق همه عوامل محیطی انجام می شود تا تأثیر آنها بر سطوح مختلف کسب و کار و در کل کسب و کار مشخص شود. ابزارهای مختلف موجود برای تجزیه و تحلیل شامل معیار، تکنیک دلفی و سناریو سازی است.

۴. پیش بینی

پس از شناسایی، بررسی و تحلیل، در نهایت تأثیر متغیرها پیش‌بینی می‌شود.

زمان و مبلغ راهکار

کسب‌وکار نوپا و کوچک

150.000.000 ریال

کمتر از ۵۰ نفر پرسنل

کسب‌وکار متوسط

200.000.000ریال

بین ۵۰ تا ۵۰۰ نفر پرسنل

کسب‌و‌کار بزرگ یا شرکت دولتی

300.000.000ریال

بیش از ۵۰۰ نفر پرسنل

سوالات متداول

تحلیل پستل، دو معیار بعد دیگر محیطی شامل روندهای قانونی و محیط زیستی را بررسی می‌کند. عوامل قانونی شامل قانون تبعیض، قانون مصرف کننده، قانون ضد انحصار، قانون استخدام و قانون ایمنی و بهداشت را دربردارد. این عوامل می توانند بر نحوه عملکرد یک شرکت، هزینه های آن و تقاضا برای محصولات آن تأثیر بگذارند. عوامل محیطی نیز شامل جنبه های اکولوژیکی و زیست محیطی مانند آب و هوا، آب و هوا و تغییرات آب و هوایی است که ممکن است به ویژه بر صنایعی مانند گردشگری، کشاورزی و بیمه تأثیر بگذارد. علاوه بر این، آگاهی روزافزون از تأثیرات بالقوه تغییرات آب و هوایی بر نحوه عملکرد شرکت ها و محصولاتی که ارائه می دهند تأثیر می گذارد، هم بازارهای جدیدی ایجاد می کند و هم بازارهای موجود را کاهش می دهد یا از بین می برد. من در صورت نیاز کارفرما می‌توانم تاثیر این روندها و عوامل را نیز برای کسب و کار شما مدنظر قرار دهم

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

دکتر آرین عظیمی

مشاوره رایگان