مدل آجر و کلیک

آشنایی با مدل کسب‌و‌کارهای آجر و کلیک

بعد از ظهور اینترنت و رشد و توسعه کسب‌وکارهای اینترنتی به صورت کلی سه نوع مدل کسب‌وکار را می‌توان از هم تمییز نمود. نخست، کسب‌وکارهای سنتی یا فیزیکی که فقط از روش‌هایی نظیر تماس مستقیم و رودررو با مشتریان برای پیشبرد و هدایت عملیات در کسب‌وکارشان استفاده می‌کنند. این مدل از کسب‌وکارها را کسب‌وکارهای آجر و ملات[۱] نامگذاری نموده‌اند تا به ماهیت سنتی و فیزیکی شان اشاره کند.

نوع دوم از مدل‌های کسب‌وکار، کسب‌وکارهای اینترنتی است که به واسطه نقش کلیک کردن[۲] برای هدایت عملیات به کسب‌و‌کارهای کلیک معروف شده‌اند. در این مدل از کسب‌وکارها، صرفا از روش‌ها و فناوری‌های اینترنتی مانند وب سایت، ایمیل، FTP و سایر فناوری‌های مبتنی بر اینترنت برای تعامل با مشتریان استفاده می‌شود.

سومین مدل کسب‌وکارها، مدل‌های کسب‌وکار آجر و کلیک[۳] یا کلیک و ملات[۴] است که به کسب‌وکارهایی اطلاق می‌شود که هم از روش‌های سنتی هدایت کسب‌وکار و هم از روش‌های اینترنتی برای تعامل با مشتریان باهم و توامان استفاده می‌شوند. به عبارت دیگر در این مدل‌، کانال‌های فروش سنتی می‌توانند در کنار کانال‌های فروش اینترنتی به صورت یکپارچه و هماهنگ با یکدیگر عمل کنند.

مزیت‌های استفاده از مدل آجر و کلیک

برخی از مزایای استفاده از راهبردهای آجر و کلیک در کسب‌وکارها عبارتند از:

۱) تمرکز به شایستگی‌های محوری

۲) توجه به انواع شبکه‌های تأمین کننده

۳) توسعه کانال‌های توزیع موجود

۴) افزایش ارزش ویژه برند

۵) افزایش اعتماد به کسب‌وکار

۶) حفظ مشتریان موجود و جذب مشتریان جدید

۷) کاهش هزینه سرمایه‌گذاری برای جذب مشتریان

۸) کمک به یادگیری سازمانی

مدل آجر و کلیک به کسب‌وکارهای سنتی پیشنهاد می‌کند که ضمن حفظ رابطه خود با بعد فیزیکی شرکت، بر شایستگی‌ها و دارایی‌های محوری خود تمرکز نموده و آن را برای توسعه کسب‌وکار خود اهرم نمایند. همچنین به کسب‌وکارهای اینترنتی یا دات کام‌های خالص[۵] که بر صرفه‌جویی در هزینه و افزایش کارایی تمرکز دارند، پیشنهاد می‌کند که هزینه‌های مربوط به مدل‌های کسب‌وکار آجر و ملات آنقدر سنگین نیستند و از آن می‌توانند هم برای کسب اعتماد و جذب مشتریان جدید و هم برای ارائه محصولات خود با هزینه نهایی کم استفاده کنند.


[۱] Brick-and-Mortar

[۲] Click

[۳] Bricks and Clicks

[۴] Clicks and Mortar

[۵] Pure dot.coms

Rate this post
آرین، دانش‌آموخته رشته مدیریت در دانشگاه تهران است. او فراخور علاقه خود تمایل دارد تا دانسته‌های خود را به ساده‌ترین ادبیات ممکن در باب سه موضوع خط‌مشی، کسب‌وکار و تبلیغات به اشتراک بگذارد؛ البته گهگاهی هم از دل و دلمشغولی‌هایش می‌گوید. امیدوار است تا حرفهایش باعث رفاه آتی کودکان امروز ایران شود.
Posts created 203

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top