وظایف مشاوران تبلیغاتی

وظایف اصلی مشاوران تبلیغاتی برای کمک به کسب و کارها

حیات هر کسب و کاری به مشتری­های آن بستگی دارد. به صورتی که عدم وجود مشتری، نابودی و سقوط آن سازمان را به همراه خواهد داشت. یکی از اصل­های مهم برای جذب و حفظ مشتری، تبلیغات است که محصولات یا خدمات را معرفی می‌کند. شرکت­ها می‌توانند با انجام تبلیغات سنجیده، مردم را از وجود خود، کالا یا خدماتشان آگاه و توجه آنها را جلب نمایند. با وجود افزایش شدت رقابت در بازار، هرقدر تبلیغات انجام شده به صورت جذاب‌تر و اصولی‌تری انجام گیرد، کسب و کار مربوطه بیشتر دیده خواهد شد و مخاطبان بیشتری جذب خواهد کرد.

از آنجا که برای دستیابی به موفقیت در هر کاری، باید از اصول و چارچوب­های آن پیروی کنید. بنابراین برای آنکه تبلیغات شما موثر واقع شود، باید به نکات مهمی همچون نوع تبلیغات، بستر مناسب، توجه به سلیقه و نیاز مشتری توجه داشته باشید و برای انجام درست آنها با متخصصان تبلیغات مشورت کنید.

مشاوران تبلیغاتی با داشتن دانش و مهارت کافی، به نیاز کسب و کار توجه می‌کنند و زمینه‌­ی دیده شدن آن را فراهم می‌­آورند. انجام تبلیغات در بسترهای مناسب و جذب مشتری از وظایف اصلی مشاوره تبلیغاتی به شمار می‌روند که سودهی بیشتری را برای یک شرکت به ارمغان می‌­آورند.

منظور از مشاوره تبلیغات چیست؟

بسیاری از افراد وقتی حرف از مشاوره تبلیغات به میان می‌­آید‌، آن را محدود به یک جست‌وجو در اینترنت، دیدن چند محتوای تبلیغاتی و مشورت از چند فرد موفق می‌دانند. با اینکه این راه­ها ممکن است بازدهی تبلیغات شما را بالا ببرد؛ اما اگر به صورت اصولی انجام نشود، می‌تواند به کسب و کار شما آسیب برساند.

در هنگامی که مشاوره تبلیغات انجام می‌گیرد، فرد مشاور درک نسبتا کاملی از کسب و کار، نوع و نیاز آن به دست می­‌آورد. سپس با تمرکز بر روند بازار، راه­‌های برقراری ارتباط با مشتریان فعلی و آینده را شناسایی می­‌کند. به‌عنوان‌مثال اگر لباس زنانه تولید می‌کنید؛ مشاور تبلیغات با در نظر گرفتن جامعه مخاطبان شما که بانوان هستند و همچنین با توجه به نیاز و سلایق خاص آنها، تبلیغاتی خلاقانه طراحی می‌کند تا توجه آنها را جلب نماید.

از دیگر وظایف اصلی مشاوره تبلیغاتی و بازاریابی این است که می‌تواند با اطلاعات به دست آمده، نوع و محل انتشار تبلیغات را تعیین کند تا بیشترین بازدهی را داشته باشد. به‌عنوان‌مثال تبلیغات دیجیتال برای لباس­های زنانه در پیج­های اینستاگرامی لوازم آرایشی، بازخورد مثبت­تری خواهند داشت؛ چرا که درصد بیشتری از جامعه مشتریان آنها مشترک است.

مشاوره تبلیغات در بازاریابی چه نقشی دارد؟

در زمان تبلیغات، علاوه بر توجه به ویژگی­های نوع تبلیغ، باید به هزینه آن نیز توجه شود. همچنین اگر تبلیغاتی بیش از حد انجام شود؛ ممکن است جذابیت خود را از دست بدهد و به سازمان آسیب برساند.

مشاوران تبلیغاتی در ابتدا منابع بازاریابی شرکت را شناسایی کرده و روندهای آن را بررسی می‌کنند. سپس با تجزیه و تحلیل، آنها را در صورت نیاز تقویت کرده و به حذف عوامل مخرب می‌پردازند. در این هنگام سازمان می­‌تواند با هزینه کمتری تبلیغات را انجام دهد.

هم‌چنین توجه به فضای رقابتی بازار و فعالیت دیگر شرکت­ها از وظایف اصلی مشاوره تبلیغاتی محسوب می‌شود که در دیده شدن محصول یا خدمات نقشی ضروری دارند. به‌طوری‌که اگر به صورت هدفمند و درست انجام بگیرند؛ حتی اگر محصول ارائه شده از بهترین کیفیت برخوردار نباشد، می‌توانند بخشی بزرگ از مشتریان بازار را به سمت شرکت جذب کنند.

چه زمانی یک سازمان به مشاوره تبلیغات نیاز دارد؟

هر کسب و کاری اعم از استارتاپ­ها گرفته تا باشگاه­‌های ورزشی کوچک، برای بهبود و بهینه­سازی کار خود، می‌توانند برای تبلیغات مشاوره بگیرند. در تحقیقاتی که در آمریکا صورت گرفت، مشخص شد که یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات کسب و کارهای شکست‌خورده این است که تجارت خود را به صورت تکرارشونده و بدون توجه به عملکردهای پیشین ادامه می‌دهند.

یکی از وظایف اصلی مشاوره تبلیغاتی در این زمان، ارائه استراتژی مناسب در امور تبلیغاتی است که به مدیران یک کسب و کار کمک می‌کند تا علاوه بر بهبود روند تبلیغاتی خود، جریان‌های درآمدی دیگری را کشف کنند و بازاریابی خود را گسترش دهند.

در واقع اگر احساس می‌کنید که از تبلیغات انجام شده در گذشته رضایت ندارید یا بازخورد کافی نگرفته­‌اید یا به دنبال راه‌های جدیدی برای رشد کسب و کار خود هستید؛ می‌توانید به سراغ مشاوران تبلیغاتی بروید.

همچنین می‌توانید با قرار دادن بودجه­ای محدود، تبلیغات کسب و کار خود را به صورت کامل در اختیار تیم­های مشاوره تبلیغاتی بگذارید. در این هنگام دیگر نیازی به استخدام افراد مختلف برای انجام تبلیغات ندارید و بحران­هایی همانند شیوع ویروس کرونا را با مشاوره­های آنان پشت سر خواهید گذاشت.

مسئولیت و وظایف اصلی مشاوره تبلیغاتی چیست؟

با کمک مشاوران تبلیغاتی می‌توان با برنامه‌­ریزی­های هوشمندانه در مسیر تبلیغاتی درستی پیش رفت و فروش محصول و خدمات را افزایش داد. شرکت­هایی که به صورت تیمی مسئولیت مشاوره تبلیغاتی را برعهده می‌گیرند؛ با توجه به ویژگی­های خاص یک سازمان، روند تبلیغات را طراحی و اجرا می­‌کنند. از جمله وظایف اصلی مشاوره تبلیغاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

 • شناسایی کسب و کار و تهیه گزارش و اطلاعات اولیه
 • تجزیه و تحلیل وضعیت تبلیغاتی موجود
 • بررسی اهداف، بودجه و برنامه‌­های تبلیغاتی
 • ایجاد استراتژی­های مناسب تبلیغاتی در راستای اهداف سازمان
 • بررسی و تشخیص روند توزیع تبلیغات برای افزایش اعتبار برند
 • طراحی تبلیغات در قوانین و چارچوب­های شرکت
 • آماده­‌سازی کمپین­های تبلیغاتی، عوامل موردنیاز بازاریابی و راه­هایی برای افزایش فروش
 • برنامه‌ریزی هوشمندانه و هدفمند در انجام تبلیغات
 • مدیریت و کنترل امور مالی در بستر تولید و توزیع تبلیغات
 • بررسی و تایید نهایی تبلیغات و آگهی‌­ها به صورت موردی
 • بررسی تمامی بسترهای تبلیغات و استفاده از آنها
 • بهره­‌مندی از فرصت­ها و شبکه­سازی در راستای افزایش فروش و جذب مخاطب
 • اولویت‌­بندی مشتریان با توجه به پتانسیل سرمایه­گذاری و درآمد آنها
 • توسعه، گسترش و مدیریت خرده­‌فروشی­ها
 • هدف قرار دادن نیاز و مشکلات مشتریان و پاسخگویی به آنها

مشاور تبلیغات چه توانایی­ها و مهارت­هایی دارد؟

مشاوران تبلیغاتی برای آن که بتوانند به بهینه‌­سازی اهداف سازمان و تبلیغات آن کمک کنند؛ باید از ویژگی­ها و مهارت­های بالقوه‌­ای برخوردار باشند. بسیاری از این خصوصیات، برای انجام­ وظایف اصلی مشاوره تبلیغاتی ضروری هستند. چرا که شخصیت افراد را شکل می‌دهند و باعث تبحر آنها در زمان کار می‌شوند. به عنوان مثال محتواهایی که بتوانند به صورت خلاقانه، محصول یا خدمت یک شرکت را تبلیغ کنند، تاثیر بیشتری بر مخاطب خواهند گذاشت. ازاین­رو خلاقیت از بارزترین توانایی­های مشاوره تبلیغاتی به شمار می‌رود. از دیگر مهارت­های موردنیاز مشاوران تبیلغات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مشاور باید بتواند با توجه به بودجه اختصاص­ یافته، پلن­های تبلیغاتی مناسبی را طراحی کند.
 • داشتن روحیه تیمی، همکاری و سازگاری با اعضا و مدیریت آنها، از مهم­ترین مهارت­های موردنیاز مشاوران به شمار می‌رود.
 • مشاور باید در تبلیغات تخصص داشته باشد. این مهارت باید در حدی باشد که شخص بتواند از عهده وظایف اصلی مشاوره تبلیغاتی برآید.
 • برقراری ارتباط موثر و قدرتمند با مشتری از دیکر مهارتهای ضروری مشاوران تبلیغاتی است
 • مشاوران تبلیغاتی نه تنها در برنامه ریزی کمپین‌های تبلیغاتی باید متبحر و دقیق عمل کنند بلکه باید از توانایی اجرای کمپین­های تبلیغاتی نیز برخوردار باشند
 • مشاوران تبلیغاتی باید از توانایی ارائه استراتژی­های مناسب و طرح­های نوآورانه بازاریابی برخوردار باشند
 • توانایی متقاعد کردن مشتریان با تبلیغات برای خرید از مهارت‌های ضروری مشاوران تبلیغاتی است

 چگونه یک مشاور تبلیغات شویم؟

 برای اینکه به یک مشاور تبلیغات موفق شوید؛ علاوه بر داشتن مهارت­های موردنیاز، باید از توانایی‌ها و ویژگی­های شخصیتی متفاوتی نیز برخوردار باشید. در کنار این­ها داشتن تجربه، تخصص و مهارت مشاور را افزایش می‌دهد و به آن در راستای پیشرفت در این زمینه کمک می‌کند.

ویژگی­های شخصیتی همچون توانایی برقراری ارتباط موثر، صبور بودن، انعطاف­‌پذیری، استدلال به شیوه درست، درک مطالب، چگونگی مواجه شدن با مسئله و حل آن، از خصوصیاتی هستند که به موفقیت فرد در این زمینه کمک می‌کنند. همچنین یکی از وظایف اصلی مشاوره تبلیغاتی که در رفتار و کردار آن باید مشاهده شود، حفظ احترام مشتری و دیگر کارکنان است تا بتواند روند پروژه را به خوبی کنترل کند و ضعف­های آن را بشناسد.

مشاوره تبلیغات در موفقیت کسب و کار چه تاثیری دارد؟

مشاوره تبلیغات، فرایندی است که در آن تیم مشاوره موردنظر با توجه به نیاز و اهداف سازمان، استراتژی­‌های مناسب را طراحی می‌کنند و با مدیریت صحیح آنها را به اجرا در می­‌آورند. به طور معمول مشاورانی که در زمینه تبلیغات فعالیت می­‌کنند، از دانش و تخصص کافی برخوردار هستند و با شناختن روش­های تبلیغات و بسترهای گوناگون، روند تبلیغ را بهبود می­بخشند.

افزایش اعتبار برند، جذب مشتری و افزایش فروش از وظایف اصلی مشاوره تبلیغاتی به شمار می‌روند. من به همراه تیم مشاوره­ تبلیغاتی خود با ارائه خدماتی همچون شناسایی نیاز کسب و کار، تجزیه و تحلیل روند بازاریابی و پشتیبانی از راه­‌حل­های ارائه شده به شرکت­ها کمک می‌کنم تا تبلیغات خود را به صورت موثرتری انجام دهید و از نتایج آن رضایت داشته باشند.

Rate this post
آرین، دانش‌آموخته رشته مدیریت در دانشگاه تهران است. او فراخور علاقه خود تمایل دارد تا دانسته‌های خود را به ساده‌ترین ادبیات ممکن در باب سه موضوع خط‌مشی، کسب‌وکار و تبلیغات به اشتراک بگذارد؛ البته گهگاهی هم از دل و دلمشغولی‌هایش می‌گوید. امیدوار است تا حرفهایش باعث رفاه آتی کودکان امروز ایران شود.
Posts created 199

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top