برندسازی شخصی

برندسازی شخصی و راهبرد خلق آن

یک کسب‌و‌کار بدون یک نام تجاری شخصی در پشت آن، چیزی نیست. بهتر است یک استراتژی روشن و هدفمند برای برندسازی کسب‌وکار خود و یک استراتژی تاثیرگذار برای برندسازی شخصی داشته باشید. برندسازی شخصی تنها در صورتی می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد که توسط یک استراتژی تجاری قوی حمایت شود. وقتی برندهای تجاری و شخصی با یکدیگر ادغام می‌شوند، یک ترکیب برندینگ قدرتمند ایجاد می‌شود که برنده است و می‌تواند به شما کمک کند سریع‌تر و آسان‌تر به اهداف خود برسید.

شما یک برند هستید!

موفقیت به عنوان یک مدیر اجرایی یا کارآفرین (یا حتی به عنوان یک حرفه‌ای یا کارمند در هر نوع شرکتی این روزها) مستلزم برندسازی دقیق و حساب شده است، هم برای ورود به میدان بازی و هم برای ماندن در بازی. موفقیت همچنین مستلزم مقداری از آن رمزوراز بزرگ جهانی است که ما آن را “شانس” می‌نامیم، آن ترکیب غیرقابل توضیح از چیزها، زمان و اعمال و کنار هم قرار گرفتن نامحدود آن‌ها. اما شانس چیزی نیست که بتوانید روی آن حساب کنید پس باید روی عوامل دیگر حساب باز کرد. شما یک برند هستید. هنرمندان برجسته، سیاستمداران و ورزشکاران مدت‌ها است که در طول تاریخ از اصول و استراتژی برندسازی برای ایجاد ستاره‌ای محبوب و به یاد ماندنی استفاده می‌کنند. اکنون، متخصصان باهوش، تاجران و کارآفرینان نیز از برندسازی شخصی نیز استفاده می‌کنند تا بتوانند موفق‌تر شوند. اگر زندگی کارآفرینان موفق، مدیران تجاری مشهور، سیاستمداران، مجریان و موارد مشابه را مطالعه کنید، متوجه خواهید شد که سخت‌کوشی یا شانس به تنهایی در موفقیت آن‌ها موثر نبوده است. در عوض، موفقیت آن‌ها نتیجه‌ی یک فرآیند آگاهانه، یک فرآیند برندسازی استراتژیک بود که اغلب با کمک و راهنمایی مشاوران و مربیان انجام می‌شد که دستاوردها و شهرت آن‌ها را به پیش می‌برد. برندینگ یک فرآیند استراتژیک است که به نفع شرکتی است که برای آن کار می‌کنید یا در حال ساخت آن هستید. این به شما نشان می‌دهد که چگونه با تمرکز و استراتژیک بودن، با داشتن مهارت‌های ارتباطی، فروش و بازاریابی و با داشتن شبکه‌ای ارزشمند از ارتباطات تجاری و شخصی، ارزش بیشتری برای شرکت، مشتریان و پروژه‌های خود به ارمغان می‌آورید.

برندسازی شخصی چیست؟

برندسازی شخصی، بیش از این که یک استراتژی بازاریابی باشد، برند شخصی شما نحوه‌ی ظاهر شما در جهان است. یک برند شخصی موفق یک تصور ثابت ایجاد می‌کند که به شما امکان می‌دهد به اهداف شخصی و حرفه‌ای خود دست یابید. در بهترین حالت، برند شما باید بازتاب واقعی شخصیت شما باشد. این شامل همه چیز از مهارت فعلی شما تا ارزش‌های شخصی شما است.

آیا می‌خواهید به عنوان یک متخصص قابل اعتماد در زمینه‌ی کاری یا تحصیلی خود دیده شوید؟ در اینجا به این موضوع می‌پردازیم که چرا برندسازی شخصی شما بسیار ضروری است و اهمیت دارد – و چگونه می‌توان آن را درست انجام داد. برندسازی شخصی فرآیند ایجاد هویت برند برای یک شخص یا یک شرکت است. همانطور که از نام آن پیداست، این یک برند برای شما یا کسب‌و‌کار شما است. اساساً معنی و مفهوم برندسازی شخصی این است که چگونه برند خود و ارزش‌های آن را به جهان نشان می‌دهید و اطمینان می‌یابید که مخاطبان هدف شما می‌دانند شما چه کسی هستید، از چه چیزی دفاع می‌کنید و چرا ارزش انتخاب شما را نسبت به رقبایتان دارد. به کارگیری اصول و استراتژی‌های صحیح در برندسازی به شما کمک می‌کند تا یک هویت برند برای کسب‌و‌کار خود ایجاد کنید و به شما کمک می‌کند تا از رقبای خود متمایز شوید.

برندسازی شخصی نیز می‌تواند به شما کمک کند تا از دیگران متمایز شوید. در دنیایی که همه تلاش می‌کنند مورد توجه قرار گیرند، داشتن یک برند شخصی قوی می‌تواند تفاوت را ایجاد کند. در نهایت، برندسازی شخصی می‌تواند به شما در جذب فرصت‌ها کمک کند. هنگامی که کارفرمایان یا مشتریان می‌بینند که شما یک برند شخصی قوی دارید، به احتمال زیاد شما را برای پروژه یا فرصت شغلی بعدی خود در نظر می‌گیرند. بنابراین، اگر به دنبال ایجاد اعتماد، جذب فرصت‌ها یا متمایز شدن از سایرین هستید، برندسازی شخصی می‌تواند راه‌حل شما باشد.

چرا برندسازی شخصی مهم است؟

در عصری که دامنه‌ی توجه افراد لحظه به لحظه کوتاه‌تر می‌شود، نیاز به تأثیرگذاری مهم‌تر از همیشه است و بهترین راه برای انجام این کار، ایجاد یک هویت برند محکم و به یاد ماندنی است. متأسفانه، اکثر صاحبان مشاغل اهمیت برندسازی شخصی را درک نمی‌کنند زیرا فکر می‌کنند کار اضافی است در حالی که این کار در دراز مدت تاثیر شگرفی دارد. حقیقت این است که اگر می‌خواهید یک کسب‌و‌کار موفق ایجاد کنید، باید یک برند موفق ایجاد کنید. افرادی که شما و کسب‌وکارتان را می‌شناسند بیشتر به شما اعتماد خواهند کرد و محصولات و خدمات بیشتری را از شما خریداری خواهند کرد.

برند شخصی شما هدفی است که در پس ارتباطات بیرونی شما با جهان قرار دارد. به این صورت است که مهارت‌ها، تجربه و شخصیت شما – اساساً شما به عنوان یک شخص – چه به صورت آنلاین و چه آفلاین به جهان ارائه می‌شود.

برندسازی یک فرآیند سه مرحله‌ای است!

برندسازی یک فرآیند سه مرحله‌ای است، چه در حال برندسازی کسب‌وکار خود یا توسعه برند شخصی باشید:

۱. استراتژی برند

از بسیاری جهات، این مرحله آماده‌سازی که در آن استراتژی برند خود را پیدا می‌کنید، مهمترین بخش است. به همین دلیل است که آژانس‌های تبلیغاتی دارای واحدهای تحقیقات بازار، متفکران تحلیلی و شهودی هستند که در یافتن بهترین استراتژی برند و اطمینان از ارتباط برند با مشتریان هدف خود پیشرو هستند. یک استراتژی برند شخصی مناسب برای دستیابی به نتایج عالی پیدا کنید. انتخاب استراتژی درست باعث تمایز و افزایش تمرکز می‌شود و تحقق اهداف را میسرتر می‌کند. در کتاب برندسازی برای اشخاص از ده نوع استراتژی برای برند شخصی صحبت می‌کند که قابل تامل هستند:

 • اول بودن: اولین بودن یک مزیت به حساب می‌آید. معمولا اولین بودن منجر به رهبر بودن در آن حوزه هم می‌شود. مانند انوشه انصاری، اولین زنی که به ماه رفت.
 • رهبر بودن: رهبرها عموما با ایده‌ها و ایدئولوژی خودشان، دیگران را راهبری می‌کنند مانند مهانداس کارامچاند گاندی رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها.
 • ضد رهبر: فردی که خلاف جهت اجتماع و رقبا حرکت می‌کند. مانند مایکل مور، کارگردان مستندساز آمریکایی برنده‌ی یک جایزه نخل طلایی کن و برنده جایزه اسکار بهترین فیلم برای فیلم بولینگ برای کلمباین که همیشه جایگاه اوپوزیسون (ضد یا مخالف) نسبت به رئیس جمهورها و افراد سیاسی معروف آمریکا در فیلم‌هایش اتخاد می‌کند.
 • مالک یک ویژگی: افرادی که صاحب یک ویژگی خاصی هستند که باعث جایگاه متمایزششان شده است. مانند عباس کیارستمی که مظهر مینیمالیسم در سینمای ایران است.
 • استفاده از یک فرمول جادویی: مشاوران، پزشکان، محققان و دانشمندان می‌توانند از این استراتژی استفاده کنند. مانند اتکینز، مبتکر رژیم غذایی با فرمول جادویی که از شهرت بسیاری برخوردار است.
 • متخصص بودن: افرادی که در یک حوزه، متخصص هستند مانند روزنامه‌نگارها، نویسنده‌ها و … شامل این استراتژی می‌شوند.
 • مرجح بودن: افرادی که دارای شبکه‌ی ارتباطی قوی هستند  و با شرکت‌ها و مشتریان مطرح همکاری داشته‌اند اصولا پس از گذشت چند سال صاحب نام و صاحب سبک منحصر به فرد خود می‌شوند. مانند دیوید آگیلوی، از پیشگامان تبلیغات مدرن که تجربه‌ی همکاری با شرکت نستله، کوکا کولا و … را داشت.
 • عنوان قیمت بالا به خود گرفتن: برخی از افراد به دلیل جایگاه اجتماعی خاص خودشان یا خانوادشان از موقعیت سطح بالایی برخوردار می‌شوند. مانند بیژن پاکزاد طراح و تولیدکننده‌ی سرشناس ایرانی-آمریکایی.
 • از میراث ویژه‌ی خود استفاده کردن: شاهزاده‌ها و فرزندان سیسات‌مداران و حتی هنرمندان به دلیل خانواده‌ی خود ناخودآگاه از جایگاه خاصی برخوردار هستند. مانند شاهزاده هری، دوک ساسکس.
 • علت یک پدیده بودن: دلیل ایجاد یک پویش، تغییر و جریان سیاسی و یا اجتماعی نیز می‌تواند یک استراتژی برای برندسازی شخصی باشد. مانند مارتین لوتر کینگ جونیور رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار.

۲. توسعه‌ی خلاق برند شما

این مرحله به معنای ایجاد هویت کلامی، هویت بصری و شخصیت برند شماست. پس از انتخاب استراتژی، یک آرم و تم برای خود ایجاد کنید و آن را در تمام پروفایل های رسانه‌های اجتماعی خود ثابت نگه دارید. سپس مشخص کنید که مخاطبان شما چه کسانی هستند و یک استراتژی محتوا با در نظر گرفتن آن‌ها طراحی کنید. محتوای مفید و ارزشمند منتشر کنید که برای مخاطبان شما جذاب است و با آن‌ها از طریق بازاریابی از طریق ایمیل در ارتباط باشید.

مرحله‌ی خلاقیت که توسط مدیران خلاق، مدیران هنری، کپی‌نویسان و موارد مشابه در آژانس‌های تبلیغاتی هدایت می‌شود، معمولاً بخش سرگرم‌کننده‌ی برندسازی در نظر گرفته می‌شود. هویت بصری به ما می‌گوید که آیا یک برند گران است یا ارزان، سرگرم‌کننده یا جدی، غیرمعمول یا معمولی. همه چیز به صورت بصری با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند – از کفش‌های شما گرفته تا ساعتی که می‌پوشید، مدل موی شما تا لبخند شما (یا اخم)، آدرس خانه‌ی شما تا ماشینی که سوار می‌شوید. همه این چیزها در مورد شما صحبت و به برداشتی که مردم درباره‌ی شما ایجاد می‌کنند کمک می‌کند. علاوه بر این، امروزه، ما تعریف بسیار گسترده‌تری از آنچه از نظر بصری جذاب است، داریم. ظاهر جالب و داشتن یک استایل شخصی متمایز جذاب است. حتی وزن نیز دیگر مانعی برای ظاهر خوب نیست. افراد سرشناس با وزن در نوسان، مانند اپرا گِیل وینفری، تهیه‌کننده، هنرپیشه، مجری، خیرخواه و برنده‌ی جایزه اسکار در برندسازی شخصی خود مهارت دارند.

یک مکان مثبت برای شروع ساخت یک وب‌سایت شخصی است. از وب‌سایت خود نه تنها برای ساختن برند خود استفاده کنید، بلکه برای ارزش افزوده به مخاطبان خود استفاده کنید. این پلتفرم برای به نمایش گذاشتن مهارت‌ها، تجربه‌ها و همچنین به اشتراک گذاشتن توصیه‌های ارزشمند با مخاطبان است.

۳. بازاریابی برند شما

در این مرحله هدف اصلی ایجاد دید و ارتباط با مخاطبان هدف است. مانند یک مدیر برند، اکنون آماده هستید تا برند خود را به بازار معرفی کنید. بازاریابی هر کاری است که برای ایجاد مشتریان بالقوه به بالفعل برای برند خود انجام می‌دهید.

در کنار این سه اقدام اصلی، هفت اقدام دیگر نیز وجود دارد که برندسازی شخصی را با موفقیت هر چه بیشتر روبه‌رو می‌کند:

 • خودتان و منحصر به فرد بودنتان را نشان دهید. بهتر است در قدم اول شفاف و صادقانه خود را حسابرسی و فهرستی از نقاط قوت و ضعف تهیه کرد. خوش‌بین، خوش‌فکر یا صادق و مسئولیت‌پذیر یا ملاحظه‌گر و شجاع هستید؟ کدام یک از صفات شما را بهتر توصیف می‌کند؟ تفاوت و تمایزتان با دیگران را پیدا کنید.
 • از دور و با عمیق بیشتر خود را بررسی کنید: تجزیه و تحلیل SWOT (نقاط قوت، ضعف، فرصت ها، تهدیدها) را انجام دهید.
 • از رقابت اجتناب نکنید: رقیبان خود را پیدا کنید و آن‎‌ها را در جلسات، شبکه‌های اجتماعی و سمینارها رصد کنید.
 • نقطه شیرین مناسب خود را پیدا کنید: روی استراتژی مناسب برای دستیابی به اهداف خود تمرکز کنید.
 • از قدرت ارائه خود استفاده کنید: اصول هویت بصری را بیاموزید و آن‌ها را دست کم نگیرید.
 • به قدرت کلمات ایمان داشته باشید: اصول هویت کلامی را بیاموزید و سعی کنید در جلسات و سخنرانی‌ها از یک فضای کلامی استفاده کنید.
 • از منظر بازار به وقایع نگاه کنید: درگیر بازار باشید و به آن پاسخ دهید.
 • شبکه و دید خود را گسترش دهید: در جایی توسط کسی به خاطر چیزی شناخته شوید.
 • اجرای برنامه در جهت برندسازی شخصی: اگر نویسنده هستید با برگزاری جشن امضا، اگر هنرمند هستید، با حضور در گالری و نمایشگاه‌ها و اگر بازاریاب یا کارآفرین هستید با برگزاری سمینارها، جلسات آموزشی و سخنرانی‌ها خود را در معرض نمایش قرار دهید.
 • مرتبط بمانید: در ارتباط با حوزه‌ی کاری خود فعالیت کنید و حاشیه نروید.

نقش شبکه‌های اجتماعی در برندسازی شخصی

شما از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، درست است؟ اما چند بار به این فکر می‌کنید که چگونه می‌تواند به شغل شما کمک کند؟ احتمالاً نه اغلب. از اینستاگرام استفاده کنید—مطمئناً هرگز به استفاده از آن برای چیزی جز اشتراک‌گذاری عکس‌های مورد علاقه‌ در تعطیلات فکر نکرده‌اید. با این حال این پلتفرم آنلاین محبوب می‌تواند منبع فوق العاده مفیدی برای ساختن برند شخصی باشد.

شبکه‌های اجتماعی نقش کلیدی در ایجاد یک برند شخصی خوب دارند. اگرچه بسیاری از رهبران اهمیت رسانه‌های اجتماعی را در ساخت برند شخصی نادیده می‌گیرند، این کانال برای تقویت هویت برند شما و تثبیت خود به عنوان یک رهبر فکری ضروری است. برای استفاده‌ از شبکه‌های اجتماعی در مرحله‌ی اول هدف خود را مشخص کنید. مانند هر تلاش دیگری برای برندسازی شخصی، شما باید اهداف خود از استفاده از شبکه‌های اجتماعی را بدانید. آیا اینستگرام، لینکدین یا توییتر رسانه‌ای برای به اشتراک‌گذاری کار شما است؟ به کمک کدام یک از آن‌ها تخصص خود را می‌توانید برجسته کنید؟ اینستگرام یک پلتفرم بصری است. با در نظر گرفتن این موضوع، در استفاده از این برنامه باید یک استراتژی برای به اشتراک گذاشتن تخصص خود از طریق عکس، ویدیو و متن کوتاه داشته باشید. اینستاگرام پر از برندها و هویت‌های شخصی قوی است که مردم دوست دارند آن‌ها را دنبال کنند. برندهای شخصی در اینستاگرام، زمان و انرژی زیادی را صرف توسعه‌ی یک برند شخصی می‌کنند. برای اینکه با حساب اینستاگرام خود با دنبال‌کننده‌های جدید روبرو شوید و مخاطبان هدفی از افرادی که برند شما را دوست دارند ایجاد کنید، باید از همان ابتدا متمایز باشید.

در شبکه‌های اجتماعی به خصوص در اینستگرام و توییتر باید به ترندهای هشتگ و موضوعات محتوا بسیار توجه کرد. گاهی در این فضاها هشتگ‌ها روزانه تغییر می‌کنند و برخی از آن‌ها عمری چند ساعته دارند که می‌تواند برخی از آن‌ها را حمایت، نقد، تشویق و … کرد و محتوای مرتبط با آن‌ها را ساخت. تحقیقات هشتگ به شما کمک می‌کند تا هشتگ‌های پرطرفدار در صنعت خود را کشف و همچنین هشتگ‌های بیشتری را که می‌توانید استفاده کنید تا در معرض دید بیشتری قرار بگیرید، را پیدا کنید.

در آخر

هیچ کس نمی‌تواند برند شما را به خوبی شما ارزیابی و مدیریت کند. هرگز فراموش نکنید، برندسازی سفر یک عمر است و ممکن است فرازوفرودهای زیادی را تجربه کند. اگر کاری که انجام می‌دهید جواب نداد، چیز دیگری را امتحان کنید. برندها همیشه تاکتیک‌ها را تغییر می‌دهند. حتی اگر یک تاکتیک در حال حاضر برای شما عالی عمل کند، در برخی مواقع به خوبی کار نمی‌کند یا فرسوده می‌شود. مانند یک مدیر برند، باید تجربه و برنامه‌های بازاریابی خود را تغییر داده و تجدید کنید. روی بهترین ایده‌هایی تمرکز کنید که استراتژی برندسازی خودتان را منعکس می‌کنند و ببینید که آن‌ها شما را به کجا می‌برند. یک تاکتیک متفاوت را امتحان کنید و ببینید به کجا خواهید رفت. در راه خلق یک برند شخصی برای خودتان می‌توانید روی کمک من حساب کنید.

Rate this post
آرین، دانش‌آموخته رشته مدیریت در دانشگاه تهران است. او فراخور علاقه خود تمایل دارد تا دانسته‌های خود را به ساده‌ترین ادبیات ممکن در باب سه موضوع خط‌مشی، کسب‌وکار و تبلیغات به اشتراک بگذارد؛ البته گهگاهی هم از دل و دلمشغولی‌هایش می‌گوید. امیدوار است تا حرفهایش باعث رفاه آتی کودکان امروز ایران شود.
Posts created 199

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top