ادوراد دمینگ

۱۴ اصول مدیریت دمینگ

مروری بر زندگینامه ادوراد دمینگ

ادواردز دمینگ، آمارگر آمریکایی بود که با ظهور ژاپن به عنوان یک کشور تولیدکننده و با اختراع  اصول مدیریت کیفیت جامع (TQM) شناخته می شود. دمینگ، پس از جنگ جهانی به ژاپن رفت تا در تنظیم سرشماری جمعیت ژاپن کمک کند. وی زمانی که آنجا بود، “کنترل فرایند آماری” را به مهندسان ژاپنی آموزش داد؛ او مجموعه ای از تکنیک هایی را یاد داد که به آنها امکان می داد تا کالاهای با کیفیت بالا را بدون ماشین آلات گران قیمت، تولید کنند. دمینگ در سال ۱۹۶۰ از امپراطور ژاپن به دلیل خدمات خود به صنعت آن کشور مدال افتخار دریافت کرد.

زمانی که دمینگ به آمریکا بازگشت، سالها تا زمان انتشار کتاب “خارج از بحران” در سال ۱۹۸۲ ناشناخته بود. در این کتاب، دمینگ ۱۴ نکته را بیان کرد که به اعتقاد وی، اگر در صنعت تولید ایالات متحده اعمال شود، آمریکا را از بلعیده شدن صنعتی توسط ژاپنی‌ها نجات می دهد.

چهارده اصول دمینگ

چهارده اصول مدیریتی دکتر ادوارد دمینگ برای بسیاری از افراد جوهره مدیریت کیفیت جامع (TQM) را تشکیل می‌دهد. این اصول عبارتند از:

 1. هدفِ بهبود مستمر را برای محصولات و خدمات ایجاد کنید. سازمانها باید منابعی را برای برنامه‌ریزی بلندمدت، تحقیق، آموزش و بهبود مداوم طراحی محصولات و خدمات خود اختصاص دهند.
 2. فلسفه جدید کیفیت را بپذیرید. مقررات دولتی که موانعی را ایجاد می‌کنند، باید برطرف شوند و تحول در شرکت ها لازم است.
 3. از اکتفا به نظارت در مرحله آخر دست بکشید. کیفیت باید در فرآیندها، طراحی و تعبیه شود. از نقص‌ها جلوگیری کنید، نه اینکه بخواهید پس از وقوع آنها را شناسایی و برطرف کنید.
 4. هزینه کل را درنظر بگیرید نه فقط قیمت اولیه. سازمانها باید روابط بلند مدت را با تأمین کنندگان برقرار کنند.
 5. به طور مستمر و برای همیشه مشکلات را پیدا کنید و  سیستم تولید و خدمات را بهبود ببخشید. مدیریت و کارکنان باید به طور مستمر به دنبال راه هایی برای بهبود کیفیت و بهره وری باشند.
 6. آموزش در شغل را نهادی کنید. آموزش در تمام سطوح یک ضرورت است، نه اختیار.
 7. رهبری را پذیرفته و در تمام سازمان نهادی کنید. مدیران باید هدایت کنند نه سرپرستی.
 8. ترس را از خود دور کنید. کاری کنید که کارمندان برای ابراز عقاید و طرح پرسشها به اندازه کافی احساس امنیت کنند.
 9. موانع ارتباطی میان واحدهای کارکنان را برطرف کنید. کارکردن در تیمها، بسیاری از مشکلات را برطرف کرده و کیفیت و بهره وری را بهبود می بخشد.
 10. شعارها ، هشدارها و نصیحتهای مربوط به نیروی کار را از بین ببرید. مشکلات کیفیت و بهره وری توسط سیستم ایجاد می شود و نه افراد. پوسترها و شعارها باعث ناامیدی و رنجش کارکنان می‌شوند.
 11. اهداف عددی برای نیروی کار و افراد مدیریتی را حذف کنید. برای رسیدن به اهداف تعیین شده برای کارکنان، افراد تلاش می کنند تا محصولات را معیوب و گزارش‌های نادرستی را ارائه کنند.
 12. افتخار به کار کاردن را تشویق کنید. بررسی عملکرد فردی، مانع بزرگی برای افتخار به دستاوردهاست.
 13. آموزش و خودبهبودی را برای همه تشویق کنید. یادگیری مستمر باید برای همه باشد.
 14. برای انجام تحول، اقدام علمی کنید. تعهد هم از طرف مدیران ارشد و هم از طرق کارمندان الزامی است.
۴.۷/۵ - (۱۶ امتیاز)
آرین، دانش‌آموخته رشته مدیریت در دانشگاه تهران است. او فراخور علاقه خود تمایل دارد تا دانسته‌های خود را به ساده‌ترین ادبیات ممکن در باب سه موضوع خط‌مشی، کسب‌وکار و تبلیغات به اشتراک بگذارد؛ البته گهگاهی هم از دل و دلمشغولی‌هایش می‌گوید. امیدوار است تا حرفهایش باعث رفاه آتی کودکان امروز ایران شود.
Posts created 203

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top