بازی کلش آو کلنز

آموزه های رهبری از بازی Clash of Clans

یکی از بازی های اخیری که تقریبا منو دوستانمو بچه های فامیل و برخی از کارمندای دانشگاه و خلاصه همه و همه که یه چند صباحی هست که روی گجتهای همراهمون مشغول کرده، بازی استراتژیک کلش آف کلنز (Clash of Clans) است که به نظرم بازی کردن این بازی خارج از مهیج بودنش درسهای خوبی برای مدیر یا بالاخص رهبر شدن در عصر جدید به ما یاد میده. بنابراین تمایل دارم نکات جالبی که شما در نقش رهبر (Leader) در بازی برای ایجاد و ساخت قبیله (Clan) به ما یاد می دهد را در ادامه این مطلب خدمتتون بیان کنم.

۱. اگر می خواهید رهبر یک سازمان مقتدری باشید، نخست خود را مقتدر سازید.

در این بازی شما با انبوهی از به روز رسانی ها شامل انواع نیروهای رزمی و خانه ها همراه هستید که به شما کمک می کند تا بر نقشه های دشمن پیروز شوید، هر بازیکن برای خود یک سطحی دارد که در گوشه نقشه دیده می شود. زمانی شما می توانید قبیله ای پرتعداد از دوستانتان را گرد هم جمع کنید که در وهله نخست خود را نسبت به اکثریت مقتدر سازید تا آنها نه تنها از شما الگو بگیرند بلکه شما را به عنوان یک رهبر بپذیرند.

۲. بر قلب های همکارنتان چیره شوید.

چیرگی بر قلبها همانطور که می دانیم مشخص کننده رهبران از مدیران است. دوستان شما در این بازی به راحتی می توانند از کلن شما خارج یا وارد شوند، حفظ و نگهداری افرادی که حتی شناخت جزئی از آنان ندارید تنها با ادب، احترام و همراهی شما امکان پذیر است. در عصری که ما به سمت سازمانهای مجازی حرکت می کنیم، این مولفه پیش شرطی اساسی برای تحقق اهداف جمعی است.

۳. در ارائه پاداشها منضبط و در ارائه تنبیه ها مقتدر باشید.

این بازی دوستانتان را در سه بخش اعضا (Memmbers)، بزرگترها (Elders)، کمک رهبران (Co-Leaders) تقسیم می کند. سعی کنید برای سازمان خود اساسنامه ای مشخص و مدون تنظیم کنید و اعضای جدید خود را نسبت به سازمان خود جامعه پذیر کنید، همیشه امکان انتقاد از کلی ترین اصول و عرف سازمان خود را پذیرا باشید. فعالیت کارکنان و همکارانتان را زیر نظر بگیرید. در ارائه انگیزه به کارکنان برای آنها هدف گذاری کنید (+donate 500= elders) و از آن به سختی تخطی کنید. در موقع تنبیه ها حتما نقش داور و بی طرف را بین دوستانتان بازی کنید و با نقش میانجی آنها را بهم نزدیک کنید. یادتان باشد که اگر پاداشی را در این بازی به کسی بدهید که به واقع شایستگی آنرا داشته باشد در غیر اینصورت زمانی که او را از آن محروم می کنید به راحتی شما و سازمانتان را ترک خواهد کرد.

۴. برای سازمان خود و به خصوص همکاران و کارکنانتان وقت بگذارید.

سازمانهایی پایدار هستند که از اعضای پایداری برخوردار باشند. همه افراد به طور تدریجی پیشرفت خواهند نمود پس سعی کنید همیشه آماده و پذیرای درخواستها (Requests) یشان باشید. همیشه از منابع سازمانی خود، بهترین لوازم و تجهیزات را با توجه به نیازشان فراهم کنید. در واقع آنها را با راهنمایی های خود توانمند سازید. با همکارانتان راجع به موضوعهای دیگری نیز صحبت کنید، از مسائل و درگیرهای آنها آگاه شوید و همیشه ضمن احترام به انها پیوند احساسی ایجاد کنید. لازم است همیشه حضور شما در سازمان احساس شود.

۵. برای سازمان خود برند مناسبی ایجاد کنید و اعضای جدید خود را با آن پیوند بدهید.

انتخاب یک نام مناسب برای جذب دوستان جدید می تواند بسیار کارساز باشد. برای مثال انتخاب نامهایی برای کلن مانند تهرانپارسیها، پسران بد و … موجب می شوند تا افراد خارج از این حوزه به سختی با آن بتوانند پیوند احساسی ایجاد کنند. بنابراین اگر به دنبال سازمانی جهانی هستید، جهانی فکر کنید. نکته دیگری که در بازی برای جذب هم بازی های جدید مهم است اینست که جمله ای مناسب برای دعوت آنها بسازید و در روزهای نخست از حضور آنها با محبت و احترام بیش از پیش رفتار کنید.

۶. همراهان خوبتان را شناسایی و با خود همراه سازید.

به تنهایی نمی توان یک سازمان را ایجاد و اداره کرد. دوستان صمیمی و نزدیک شما اگرچه بهترین هم بازی های شما هستند اما این دلیل خوبی برای تحقق اهداف سازمانتان نخواهد بود (برای مثال پیروز شدن در جنگ (War)). سعی کنید افراد تازه اما خوبتان را به مانند سایر اعضای سازمان خود همراه سازید و عدالت را در برخوردهایتان عملی سازید.

۷. برای هر فعالیت کوتاه و بلند مدت خود استراتژی داشته باشید.

برای پیروزی بر هر شرایطی لازم است اقتضایی فکر کنید. برای پیروزی در یک حمله (Attack) معمولی و یا در جنگ لازم است که به دقت دشمن را زیرنظر گرفته و متناسب با استراتژی های تدافعی با آن روبه رو شوید. اگر شما به عنوان یک رهبر کلن نقش ایفا می کنید حتما می دانید که برای پیروزی در جنگ تنها اکتفا به دوستان مقدرتان کفایت نمی کند بلکه دوستان ضعیف تر نیز به همان اندازه می توانند سرنوشت و نیل به پیروزی را برای سازمانتان به ارمغان آورند اما تنها تفاوت بین هم بازی های مقتدر با ضعیفتر در میزان توصیه، نصیحت و راهنمایی است.

۸. فرهنگ یادگیری را در سازمان خود ایجاد کنید.

نه تنها پیروزی های خود و دوستانتان را به اشتراک بگذارید (Share) بلکه از در اختیار گزاشتن ناکامی ها و شکست ها را نیز سرخورده نباشید. علت پیروزی ها و شکست ها را با سایر اعضای خود جویا شوید و به دیگران نیز یاد بدهید.

۹. افراد مترقی، افراد ریسک گریز نیستند.

این بازی طوری طراحی شده است که هرچه شما بیشتر بازی کنید و به نقشه های دشمن حمله کنید احتمال ترقی شما و جمع آوری منابع (Elexir، Gold یا Dark) بیشتر خواهد بود. به راستی افرادی که تنها منتظر دریافت سودهای خود از بانکها و مراکز باثبات هستند به کندی پیشرفت خواهند کرد که حتی ممکن است با کمی غفلت این اندوخته ها را به راحتی از دست بدهند؛ پس ریسک پذیر باشید و در بازارهای متناسب با توان سازمان خودتان (League) بر رقیبان چیره شوید.

همین چندتا نکته به ذهنم رسید که سعی می کنم در روزهای آتی با دریافت نظرات شما آنرا کاملتر کنم. تعطیلات نوروز امسالم که با این بازی سپری شد. اگه تونستید به کلن من هم سری بزنید!

Rate this post
آرین، دانش‌آموخته رشته مدیریت در دانشگاه تهران است. او فراخور علاقه خود تمایل دارد تا دانسته‌های خود را به ساده‌ترین ادبیات ممکن در باب سه موضوع خط‌مشی، کسب‌وکار و تبلیغات به اشتراک بگذارد؛ البته گهگاهی هم از دل و دلمشغولی‌هایش می‌گوید. امیدوار است تا حرفهایش باعث رفاه آتی کودکان امروز ایران شود.
Posts created 203

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top