بازاریابی

آمیخته بازاریابی (۴P)

مدل آمیخته بازاریابی (یا ۴P)، ابزاری است که به بازاریابان کمک می کند تا با ترکیب بهینه چهار متغیر اصلی بهترین استراتژی را جهت پاسخ به بازار هدفشان ارائه نمایند. از این رو آمیخته بازاریابی نه تنها مدلی کاربردی برای توسعه و ارضای نیازهای مشتریان هدف است، بلکه باعث بهبود عملکرد سازمان می شود. گفتنی است تلاش های زیادی برای افزایش تعداد متغیرهای P توسط خبرگان و نظریه پردازان مدیریت و بازاریابی صورت گرفته است که این متغیرها به ۵، ۷ و ۹، P نیز رسیده است! متغیرهای مربوط آمیخته بازایابی به شرح زیر است:

  • محصول (Product): آیا سازمان همان چیزی را خلق کرده است که مشتریان هدفش می خواهند؟ مهمترین خصوصیات مرتبط با محصول/خدمت ارائه شده به مشتری که باید در اینجا به آنها توجه نمود، عبارتند از کارکرد، کیفیت، ظاهر، برند، ضمانت و …
  • قیمت (Price): چقدر مشتریانتان مایلند برای محصول/خدمت دریافتی پول بپردازند؟ مهمترین متغیرها در این بخش عبارتند از لیست قیمت، تخفیف ها، آپشن ها، هزینه ها و …
  • مکان/توزیع (Place): مناسبترین مکان، زمان و تعداد محصول/خدمت ارسالی به مشتریان کجاست و چه زمانی است؟ مکان ها، پشتیبانی لجستیک، کانال های توزیع و فروش، سطح پوشش جغرافیایی، سطح خدمات، اینترنت، موبایل، شبکه های اجتماعی مهم ترین متغیرهایی است که باید بدانها توجه نمود.
  • ترویج (Promotion): چگونه مشتریان هدف محصول/خدمت از سازمان و محصول/خدمت آن آگاه می شوند؟ تبلیغات، روابط عمومی، پیام ارتباطی، فروش مستقیم، رسانه ها مهمترین متغیرهایی است که بازاریابان و مدیران سازمان باید به آنها توجه نمایند.
Rate this post
آرین، دانش‌آموخته رشته مدیریت در دانشگاه تهران است. او فراخور علاقه خود تمایل دارد تا دانسته‌های خود را به ساده‌ترین ادبیات ممکن در باب سه موضوع خط‌مشی، کسب‌وکار و تبلیغات به اشتراک بگذارد؛ البته گهگاهی هم از دل و دلمشغولی‌هایش می‌گوید. امیدوار است تا حرفهایش باعث رفاه آتی کودکان امروز ایران شود.
Posts created 203

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top