تبلیغات تلویزیونی و تاریخچه آن

تبلیغات تلویزیونی و تاریخچه آن

در حال حاضر تلویزیون یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین رسانه‌ها به حساب می‌آید که مخاطبین زیادی را در سراسر جهان به خود اختصاص داده است. اکثر افراد روزانه چند ساعت را به تماشای تلویزیون اختصاص می‌دهند و این جزئی از روزمرگی‌های اغلب افراد جامعه است. به همین واسطه از چندین سال پیش تا امروز تلویزیون به عنوان یکی از بستر‌های اصلی تبلیغات مختلف شناخته می‌شود و بسیاری از از برند‌های مطرح فعال در حوزه‌های مختلف با هدف افزایش اعتبار برند و فروش خود، از این بستر نهایت استفاده را می‌برند.

جالب است بدانید که تلویزیون توانسته لقب پادشاه تبلیغات را از آن خود کند که این لقب به واسطه هزینه‌های بالای تبلیغات به این رسانه اختصاص داده شده است. در این مطلب قصد داریم به مروری بر تاریخچه تبلیغات تلویزیونی بپردازیم و به شما بگویم که چرا تبلیغات در این بستر مزایای زیادی دارد.  

اولین تبلیغ تلویزیونی چگونه بود؟  

در واقع انتشار اولین تبلیغ تلویزیونی به ۷۵ سال پیش برمی‌گردد. در سال ۱۹۴۱ یک تبلیغ ۱۰ ثانیه‌ای که متعلق به یک شرکت تولید‌کننده ساعت تحت عنوان Bulova بود روی آنتن رفت. این تبلیغ تلویزیونی در شبکه WNBT که متعلق به NBC بود منتشر شد و صرفاً مخاطبان آن شبکه تلویزیونی توانستند این تبلیغ را مشاهده کنند. این تبلیغ توانست توجه شرکت‌ها و برند‌های فعال در آن زمان را به خود جلب کند و آغازگر مسیر تبلیغات و برندسازی تحت بستر تلویزیون شود. جالب است بدانید هزینه پخش این آگهی در تلویزیون ۴ دلار بود.  

ساختار کلی تبلیغ در تلویزیون 

در ادامه مبحث تاریخچه تبلیغات تلویزیونی قصد داریم چارچوب و ساختار کلی این تبلیغات را مورد بررسی قرار دهیم تا بیشتر با ماهیت و تاثیر آن‌ها آشنا شوید.  

به طور کلی شاخصه‌های اصلی یک تبلیغ تلویزیونی استاندارد عبارتند از:  

  • حداقل زمان برای یک تبلیغ مناسب ۱۰ الی ۱۵ ثانیه 
  • تمرکز تبلیغ بر روی سوژه 
  • تمرکز بر روی یکی از ویژگی‌های اصلی خدمات مورد نظر در هر نسخه تبلیغ 
  • شروع جذاب و منحصر به فرد برای درگیر کردن مخاطب و ترغیب به تماشای ادامه تبلیغ 
  • قابل مشاهده بدون تصویر حتی بدون پخش صوت 

مزایای تبلیغ در تلویزیون چیست؟  

حالا که به طور کلی با مشخصه‌های یک تبلیغ تلویزیونی استاندارد و اصولی آشنا شدید، در ادامه به شما می‌گوییم که مزایای تبلیغ در تلویزیون چیست و چرا باید آن را جدی بگیرید.

اعتبار بالا 

همانطور که در ابتدای مبحث تاریخچه تبلیغات تلویزیونی گفتیم، بخش عمده‌ای از مردم جهان روزانه ساعاتی را به دیدن تلویزیون اختصاص می‌دهند؛ به همین واسطه این رسانه تا به امروز توانسته تا حد زیادی اعتبار بالایی نزد مخاطبان داشته باشد و روی آن‌ها تاثیر بگذارد. از آنجایی که تلویزیون با سیاست‌های اصولی و دقیقی فعالیت‌های خود را پیش می‌برد، می‌توان به شیوه حرفه‌ای و حساب شده در آن مشغول به تبلیغات و برندسازی شد. به طور کلی تلویزیون جایگاه مناسبی برای اعتبار‌سازی یک برند و کسب و کار است و شما می‌توانید در جهت افزایش اعتبار و اعتماد افراد به کسب و کار خود روی این بستر حساب کنید. زمانی که برند‌های معروف و مطرح فعلی تبلیغات خود را به تلویزیون سپردند، شما نیز می‌توانید در کنار این نام‌ها قرار بگیرید و اعتبار برند خود را تا حد زیادی افزایش دهید.  

مشخص بودن جامعه هدف 

از آن جایی که تلویزیون شبکه‌های مختلفی را در خود جای داده است، می‌توان هر گروه از شبکه‌های موجود را دارای جامعه هدف مشخص با یک پرسونای کلی در نظر گرفت. در نتیجه شما می‌توانید تبلیغات خود را بر اساس جامعه هدف مورد نظر خود در هر یک از شبکه‌های مرتبط نمایش دهید تا نتایج بهتری حاصل شود. البته باید توجه داشته باشید که کسب و کار‌های مختلف معمولاً با عموم مردم سر و کار دارند و همین واسطه گزینه‌های زیادی برای تبلیغات در اختیار شماست.  

خلاقانه بودن 

در تبلیغات تلویزیونی به واسطه وجود دو عنصر اصلی صدا و تصویر بستر مناسبی برای خلاقیت و ایده پردازی فراهم است. تبلیغات در تلویزیون این مکان را به شما می‌دهد تا بتوانید با به خرج دادن خلاقیت و هوشمندی، تبلیغات خود را جذاب و منحصر به فرد کنید تا افراد بیشتری مجذوب کسب و کار شما شوند.  

جامعه کاربری بالا 

می‌توان گفت همچنان تلویزیون پرمخاطب‌ترین رسانه مردمی است که جامعه کاربری بسیار وسیعی دارد. از این رو نمایش تبلیغات تحت این بستر سبب بازدید بیشتر خواهد شد. پس اگر به دنبال یک بستر مناسب جهت تبلیغات پربازدید و پر بازده هستید، تلویزیونی یکی از گزینه‌های اصلی برای شما به حساب می‌آید.  

افزایش فروش 

در صورتی که کسب و کار شما مربوط به فروش محصول یا محصولات مشخصی باشد و در تبلیغات مورد شما نیز عناصر اصلی از قبیل خلاقیت، جذابیت و کارآمد بودن وجود داشته باشد، می‌توانید انتظار افزایش فروش را پس از انتشار تبلیغات داشته باشید. امروزه کسب و کار‌های زیادی به واسطه همین تبلیغات تلویزیونی توانسته‌اند فروش خود را تا چند صد درصد افزایش دهند و سود خوبی را از این طریق کسب کنند.  

تبلیغ تلویزیونی، اعتبار ساز و تاثیرگذار!  

در این مطلب به بررسی تاریخچه تبلیغات تلویزیونی پرداختیم و همچنین مزایای تبلیغ در این رسانه را به اختصار ذکر کردیم. به طور کلی تلویزیون همچنان یکی از گزینه‌های اصلی برای تبلیغات گسترده و تاثیرگذار به حساب می‌آید که با یک برنامه‌ریزی دقیق و اصولی در کنار بازاریابی هوشمندانه، می‌توان در جهت رسیدن به اهداف تجاری مختلف به طور کامل روی آن حساب کرد.  

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در زمینه تبلیغات و برند‌سازی می‌توانید فرم مشاوره را پر کنید. ما مفتخر هستیم تا در راستای توسعه و گسترش کسب و کار‌های مختلف، شما را همراهی کنیم.  

Rate this post
آرین، دانش‌آموخته رشته مدیریت در دانشگاه تهران است. او فراخور علاقه خود تمایل دارد تا دانسته‌های خود را به ساده‌ترین ادبیات ممکن در باب سه موضوع خط‌مشی، کسب‌وکار و تبلیغات به اشتراک بگذارد؛ البته گهگاهی هم از دل و دلمشغولی‌هایش می‌گوید. امیدوار است تا حرفهایش باعث رفاه آتی کودکان امروز ایران شود.
Posts created 199

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top