منافع و مصالح

تفاوت منافع با مصالح

از ازل تا امروز، از فرد تا جامعه، هر لحظه از زندگی و سرنوشت با یک تصمیم گره خورده و در هر تصمیم حداقل دو گزینه وجود داشته است؛ گاهی این دو گزینه نتیجه‌ای برابر داشته‌اند و یا گاهی آنقدر نسبت به هم بیگانه بوده‌اند که سرنوشت و بخت و اقبال متفاوت ما و جامعه مان را رقم زده اند. جالب آنکه ماهیت این دو گزینه در تمام تصمیم‌ها از خرید یک اسباب بازی برای فرزندمان تا انتخاب رشته تحصیلی و یا گزینش همسر برای ادامه زندگی و تا تعیین استراتژی سازمانی و تا خط مشی گذاری برای توسعه اقتصادی یک کشور یکسان است و تغییر نمی‌کند. انتخاب بین این دو گزینه، انتخاب میان «آنچه که به نفع ماست» و «آنچه که به صلاح ماست» را تشکیل می‌دهد. فرد یا آنچه را برمی‌گزیند که فکر می‌کنند برایش بهتر است یا آنچه را انتخاب می‌کند که خود دوست دارد که ممکن است گزینه مطلوب برای وی نباشد.

قبلا درباره اهمیت توجه به منافع عمومی صحبت کردم اما دو سوال مهم برای اتخاذ تصمیم وجود دارد: یک منفعت و صلاح چه تفاوتی با یکدیگر دارند و دوم، چگونه می توان آنها را تعیین کرد؟ برای پاسخ به سوال نخست جدولی را ترسیم کرده ام که تفاوت ماهوی منافع و مصالح را از منظر های مختلف نشان می دهد:

وجوه تفاوتمنافعمصالح
تغییر در طول زمانباثباتمتغیر
تاثیر گذاری محیط بر آنبستهباز
اثر آن بر جامعهغیرمستقیممستقیم
توجه به نیازهاآتی و بلندمدتامروز و کوتاه مدت
متاثر از تصمیماتعامه مردمنخبگان سیاسی و مشاوران عالی
ماهیتارزش‌ها و هنجارهانیازها، مشکلات
جدول ۱ . تفاوت منافع با مصالح

همانطور که در جدول بالا نشان داده شده است، منافع یک ملت در طول زمان ثابت هستند و به ندرت تغییر می کنند اما مصالح یک مملکت پویاتر بوده و در گذر زمان شاهد تغییرات زیادی خواهند شد. برای مثال حفظ تمامیت ارضی یک کشور جزء لاینفک منافع یک ملت است حال آنکه گاهی مصلحت یک مملکت برقراری رابطه دوستی با کشوری است که بارها و بارها به صور مختلف به مملکت لطمه وارد کرده است و گاهی نیز دوستی با کشوری بیگانه و متخاصم به صلاح مملکت در برهه ای از زمان خواهد بود.

طرفدار کدام دعا هستید: خدایا، ما را آن ده که آن به یا خدایا، ما را آن ده که آن خواه؟

Rate this post
آرین، دانش‌آموخته رشته مدیریت در دانشگاه تهران است. او فراخور علاقه خود تمایل دارد تا دانسته‌های خود را به ساده‌ترین ادبیات ممکن در باب سه موضوع خط‌مشی، کسب‌وکار و تبلیغات به اشتراک بگذارد؛ البته گهگاهی هم از دل و دلمشغولی‌هایش می‌گوید. امیدوار است تا حرفهایش باعث رفاه آتی کودکان امروز ایران شود.
Posts created 203

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top