وظایف مشاوران مدیریت و کسب‌وکار

وظایف مشاوران مدیریت و کسب و کار

بازارها، فناوری و فرصت‌ها به سرعت در حال تغییر هستند و برای موفقیت در آینده یک کسب‌وکار، گرفتن تصمیم درست مهم‌ترین کاری است که شما انجام خواهید داد. برای اخذ تصمیم درست در زمان مناسب، به کمک متخصصان و مشاوران مدیریت و کسب و کار نیاز دارید. به عبارت دیگر، همکاری با کارشناسان و مشاوران مدیریت و کسب‌وکار، زمانی که قرار است سرمایه زمانی و مالی خود را صرف در موفقت کسب‌وکار هزینه کنید، بسیار سودمند خواهد بود. هر دیدگاهی  از انتخاب دکوراسویون و نوع ویترین برای فروشگاه گرفته تا استراتژی تولید و جایگاه سازی برند می‌تواند آینده‌ی کسب‌وکار شما را شکل دهد. بنابراین برای تجزیه و تحلیل انوهی از داده‌ها و گزینه‌های جایگزین برای هر تصمیم می‌توانید به مشاوران مدیریت و کسب‌وکار روی آورید، آنها به شما اطمینان می‌دهند که کدام راه را انتخاب و در آن قدم بردارید. در این نگاشت به ضرورت داشتن مشاوران کسب و کار و مدیریت و نیز وظایف ایشان پرداخته‌ام تا بتوانید تصویر مناسبی از ایشان داشته و از ایشان برای موفقیت در امور کسب و کار بهره بگیرید.

منظور از مشاوره مدیریت چیست؟

امروزه کسب‌و‌کارها با مشکلات متعددی روبرو هستند که بسیاری از آن‌ها از نظر سوددهی در ضرر هستند. آن‌ها نیاز دارند تا با پیش‌بینی چشم‌انداز بازار و استفاده از فناوری‌های جدید، به تکامل خود ادامه دهند. همچنین شرکت‌ها اغلب برای اجرای تغییرات حیاتی برای سلامت اقتصادی خود به کمک نیاز دارند. مشاوران مدیریت تخصص خود را برای کمک به مشتریان خود در دستیابی به کارایی از طریق تغییرات پیشنهادی ارائه می‌دهند. آن‌ها با انجام تجزیه و تحلیل کمی و کیفی در زمینه‌های مختلف راه‌حل‌های بهبود دهنده‌ای را برای هدایت و رشد کسب‌وکار پیشنهاد می‌دهند.

مشاوران مدیریت به سازمان‌ها در حل مسائل، ایجاد ارزش، به حداکثر رساندن رشد و بهبود عملکرد کسب‌و‌کار کمک می‌کنند. مشاوران مدیریت به طور خلاصه مشکل‌گشا هستند. آن‌ها از مهارت‌های تجاری خود برای ارائه‌ی مشاوره و تخصص عینی استفاده و به سازمان کمک می‌کنند تا هر گونه مهارت تخصصی که ممکن است فاقد آن باشند را توسعه دهند. در قدم اول آن‌ها به استراتژی، ساختار، مدیریت و عملیات یک شرکت می‌پردازند و سپس بخش‌های دیگر سازمان را در صورت لزوم بررسی می‌کنند. نقش آن‌ها شناسایی گزینه‌ها برای سازمان و پیشنهاد توصیه‌هایی برای تغییر و همچنین مشاوره در مورد منابع اضافی برای اجرای راه‌حل‌ها است.

استعداد برای رسیدگی به مشتری، گوش دادن، برنامه‌ریزی استراتژیک، تجزیه و تحلیل کسب‌و‌کار و تیم‌سازی همچنین خلاقیت، انعطاف‌پذیری و مهارت‌های قوی بین فردی ازجمله مهمترین ویژگی‌های مشاوران است که یک مشاور را تجهیزتر می‌کند. برای برخی از شرکت‌ها، یک فرد با مدرک MBA یا MSc بسیار مورد توجه خواهد بود – اما به هیچ وجه مدرک دانشگاهی برای یک مشاور خوب بودن کافی نیست.

وظایف مشاوره مدیریت و کسب و کار کدام است؟

مشاور مدیریت باید مجموعه‌ای از مهارت‌ها، تحصیلات و تجربه‌ی لازم برای استخدام به عنوان مشاور مدیریت در یک شرکت مشاوره‌ای یا برای وظایف استراتژیک داخلی یک موسسه یا شرکت را داشته باشد. مشاوران مدیریت برای نیازهای در حال تغییر کسب‎‌و‌کارها به دنبال ارائه‌ی راه‌حل‌هایی هستند. دامنه‌ی همکاری و تعامل آن‌ها بسیار متغیر و گسترده است و می‌تواند شامل توسعه‌ی استراتژی اصلی، پیاده سازی عملیات‌های جدید، بهینه‌سازی فرآیند، مدیریت تغییر و معرفی فناوری جدید باشد. تجزیه و تحلیل مربوط به هر تعامل و همکاری متغیر و ممکن است بسیار زمان‌بر باشد، اما اغلب شامل داده‌های فشرده و تجزیه و تحلیل مالی است که در نرم‌افزارهای مختلف گردآوری می‌شود.

مشاوره مدیریت شامل طیف وسیعی از فعالیت‌ها است و بسیاری از شرکت‌ها و اعضای آن‌ها اغلب این شیوه‌ها را کاملاً متفاوت تعریف می‌کنند. در اینجا هشت هدف اساسی مشاوره وجود دارد که اصولا بیشتر کسب‌وکارها به آن‌ها نیاز دارند:

 1. ارائه اطلاعات به مشتری
 2. حل مشکلات مشتری
 3. تشخیص، که ممکن است نیاز به تعریف مجدد مشکل داشته باشد
 4. ارائه‌ی توصیه‌ها بر اساس تشخیص
 5. کمک به اجرای راهکارهای پیشنهادی
 6. ایجاد اجماع و تعهد پیرامون اقدام اصلاحی
 7. تسهیل یادگیری مشتری – یعنی آموزش نحوه حل مشکلات مشابه در آینده
 8. بهبود دائمی اثربخشی سازمانی

مشاوران مدیریت کمتر به اهداف ۶ تا ۸ به صراحت اشاره می‌کنند و مشتریان آن‌ها به احتمال زیاد آن‌ها را درخواست نمی‌کنند. در حالی که توجه به سه هدف آخر بسیار مهم است. آن‌ها برای مشاوره‌ی مؤثر ضروری هستند حتی اگر در زمان شروع تعامل به عنوان اهداف صریح شناخته نشوند. این اهداف شبیه طبقات مختلف یک هرم هستند، طبقه‌ی اول هرم، «ارائه اطلاعات به مشتری» و طبقه‌ی آخر هرم، در واقع راس هرم «بهبود دائمی اثربخشی سازمانی» است. حرکت به سمت راس هرم در واقع حرکت به سمت اهداف بلندپروازانه‌تر است که مستلزم افزایش پیچیدگی و مهارت در فرآیندهای مشاوره و مدیریت رابطه مشاور و مشتری است.

چرا کسب و کارها از مشاوران مدیریت استفاده می کنند؟

مشاوران مدیریت با حل مشکلات و یافتن راه های جدید و بهتر برای انجام کارها به کسب‌و‌کارها کمک می‌کنند تا عملکرد خود را بهبود بخشند و رشد کنند. مشاور مدیریت اغلب شکاف مهارتی یک کسب‌و‌کار را پر می‌کند. دریافت کمک خارجی می‌تواند بسیار ارزان‌تر و همچنین موثرتر از استخدام افراد جدید یا حتی یک گروه برای مدیریت یک پروژه یا کار باشد. علاوه بر این، مشاوران می‌توانند روی پروژه‌ی حاضر تمرکز کنند بدون اینکه حواسشان به اجرای روزمره‌ی کسب‌و‌کار پرت شود.

مسئولیت‌های مشاوره مدیریت و کسب و کار کدام است؟

به عنوان یک مشاور مدیریت، باید مجموعه کارهای زیر انجام شود:

 • انجام تحقیق و جمع‌آوری داده‎‌ها برای درک سازمان
 • انجام تجزیه و تحلیل
 • مصاحبه با کارمندان آن سازمان، تیم مدیریت و سایر ذینفعان
 • تسهیل کارگاه‌های آموزشی
 • تهیه‌ی پیشنهادات و راه‌حل‌های تجاری
 • شناسایی مسائل و تشکیل فرضیه‌ها و راه‌حل‌ها
 • مدیریت پروژه‌ها و برنامه‌ها

مشاوران مدیریت چه تخصص‌ها‌یی دارند؟

مشاوران مدیریت وظایف تخصصی مختلفی ازجمله توسعه استراتژی اصلی، بهینه‌سازی عملیاتی، خدمات مشاوره‌ی‌ ریسک و مالی، استقرار فناوری و مشاوره سرمایه انسانی را انجام می‌دهند.

 • استراتژی: مشاوران استراتژی در زمینه‌های مختلف کسب‌و‌کار، از جمله استراتژی شرکت، تحول کسب‌و‌کار و قابلیت‌های دیجیتال و نوآوری، به مشتریان راهنمایی می‌دهند.
 • عملیات: مشاوران عملیات راهنمایی‌هایی را در رابطه با بهینه‌سازی فرآیند کسب‌و‌کار برای بهبود قابلیت‌های عملیاتی کسب‌و‌کار به مشتریان ارائه می‌دهند.
 • فناوری اطلاعات: مشاوران فناوری اطلاعات راهکارهای فناوری را برای مشتری ارائه و اجرا می‌کنند.
 • سرمایه انسانی: مشاوران سرمایه انسانی راه‌حل‌هایی را با مدیریت تغییر به مشتریان ارائه می‌دهند و در مورد هرگونه تغییر سازمانی که ممکن است بر کارکنان تأثیر بگذارد کمک می‌کنند.
 • مالی: مشاوران مالی به مشتریان در رابطه با ادغام، بازسازی کسب‌و‌کار و مشاوره اقتصادی برای سلامت کلی کسب‌وکار مشاوره می‌دهند.
 • بازاریابی، برندسازی و تبلیغات: در این سطح، مشاوران به برندها کمک می‌کنند تا رویکرد خود را به تجربه‌ی انسانی ارتقا دهند. طراحی و نوآوری هسته اصلی کار این نوع مشاوران است که داستان سرایی، فناوری، تفکر طراحی، استراتژی و علوم رفتاری را به روش‌های جدید و غیرمنتظره برای ایجاد محتوای تاثیرگذار و همه‌جانبه، روش‌های جدید جسورانه برای تعامل با مشتریان و تجربیات کاملاً جدید ترکیب می‌کنند.

موقعیت شغلی مشاوران مدیریت و کسب و کار چگونه است؟

مشاوره مدیریت یک مقصد محبوب برای دانشجویان باهوش پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه است. با حقوق خوب، آموزش تخصصی و فرصت‌هایی برای پیشرفت سریع، به راحتی می‌توان دلیل آن را فهمید. مشاوران مدیریت با ارائه‌ی مشاوره‌ی تخصصی برای حل مشکلات و تشویق به رشد، با کسب‌و‌کارها برای بهبود عملکرد آن‌ها همکاری می‌کنند. آن‌ها با مشاغل در طیف گسترده‌ای از بخش‌ها ازجمله استراتژی تجاری، امور مالی، منابع انسانی و بازاریابی کار می‌کنند. این فقط شرکت‌های خصوصی نیستند – بسیاری از موسسات دولتی از مشاوره مدیریت برای بهبود عملکرد و کارایی خود استفاده می‌کنند. به طور اساسی، نقش مشاور ارائه ممیزی از رویه‌های جاری، توصیه آن‌ها برای بهبود و یک برنامه عملیاتی برای اجرا به مشتری است. آن‌ها می‌توانند توسط یک کسب‌و‌کار برای مشاوره به مدیریت ارشد در مورد یک پروژه خاص یا به طور گسترده‌تر در مورد ساختار و عملکرد یک شرکت وارد شوند.

گستره وسیع کار مشاوره، آن را به شغلی جذاب تبدیل می‌کند و پروژه‌ها، چالش‌ها و فرصت‌های متنوعی را برای توسعه شخصی ارائه می‌دهد. این ممکن است شامل کار در سراسر جهان با مشتریان چند ملیتی باشد، حتی اگر عضوی از یکی از شرکت‌های بزرگ نبود. به همین دلیل است که تمایل به موقعیت شغلی مشاوران مدیریت بیشتر و بیشتر شده است.

لاسه لوند[۱]، مدیر بخش امور مشتریان شرکت دیلویت[۲]، که در سال ۲۰۱۳ برنده‌‌ی مشاور عملکرد سال و مشاور سال در جوایز انجمن مشاوران مدیریت[۳] شد، بینش خود را در مورد این شغل را در روزنامه‌ی گاردین به اشتراک گذاشته است:

من واقعاً مجذوب کار با مشتریان مختلف در پروژه‌های مختلف هستم – و از حرکت و هیجانی که در سازمان‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنیم بسیار لذت می‌برم… برای مثال، مشکلی پیش می‌آید و شما فکر می‌کنید، من قبلاً چنین چیزی را ندیده‌ام، باید افراد مناسب را از گروه‌های مناسب جذب کنم، باید فرآیندهای مناسب را در محل قرار دهم و باید فناوری مناسب را دریافت کنم. در محل برای رفع آن مشکل. وقتی این مشکل برطرف شود، مورد جدیدی وجود خواهد داشت. هیجانی که در مورد پروژه‌های جدید در راه است و همچنین یادگیری چیزهای جدید، که به نوبه‌ی خود شما را برای پروژه‌ی بعدی مجهزتر می‌کند، احتمالاً چیزی است که در شغلم بیشتر از همه از آن لذت می‌برم و یکی از چیزهایی است که باعث می‌شود من از مشاور بودنم لذت ببرم.

در آخر به شما توصیه می‌کنم که بخش مشاوره مدیریت این وبسایت را مطالعه فرمایید. من به شما اطمینان می‌دهم که می‌توانید انتخاب‌های درستی را برای رسیدن به موفقیت تجاری داشته باشید. برای اینکه کسب‌وکار شما پایدارتر و سودآورتر شود، من به همراه تیم مشاوران خود به دنبال راه‌‍‌حل های خلاقانه در راستای تعهد خود برای ارتقای کسب‌وکار شما هستیم. با استفاده از تخصص ما، می‌توانید مطمئن باشید که نتیجه عاری از تعصب، سیاست یا ترجیحات قدرتمندی است که ممکن است در سازمان شما وجود داشته باشد.

[۱] Lasse Lund

[۲] Deloitte

[۳] Management Consultancies Association’s (MCA(

۳.۵/۵ - (۶ امتیاز)
آرین، دانش‌آموخته رشته مدیریت در دانشگاه تهران است. او فراخور علاقه خود تمایل دارد تا دانسته‌های خود را به ساده‌ترین ادبیات ممکن در باب سه موضوع خط‌مشی، کسب‌وکار و تبلیغات به اشتراک بگذارد؛ البته گهگاهی هم از دل و دلمشغولی‌هایش می‌گوید. امیدوار است تا حرفهایش باعث رفاه آتی کودکان امروز ایران شود.
Posts created 203

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top