آشنایی با تبلیغات محیطی

آشنایی با تبلیغات محیطی و انواع آن

تبلیغات اصلی‌ترین روش برای معرفی محصولات یک شرکت است تا مخاطبان با خدمات یک مجموعه آشنا شوند. هرچقدر تبلیغات یک شرکت یا موسسه جذاب‌تر و خلاقانه‌تر باشد، قطعا مخاطبان بیشتری نیز جذب خواهد کرد و درآمد بیشتری نصیب تولید کننده می‌شود. این یک چرخه پایان ناپذیر بین تبلیغ و سود به حساب می‌آید. در گذشته تبلیغات از طریق روزنامه‌ها، رادیو، نوشته‌های روی دیوارها و… صورت می‌گرفت. اما امروزه با به‌کارگیری تبلیغات محیطی این روش‌ها دیگر کمتر جلب توجه می‌کنند.

تبلیغ محیطی به دلیل قابل فهم‌تر بودن برای مخاطبان و توانایی جلب نظر تعدادی زیادی مخاطب در مدت زمانی کوتاه، بسیار کارآمد است. در ادامه قصد داریم به پاسخ سوال تبلیغات محیطی چیست و چگونه می‌توان تبلیغ محیطی جذاب‌تری داشته باشیم، بپردازیم. اگر قصد دارید روشی مناسب برای تبلیغ تولیدات خود انتخاب کنید، حتما این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

تبلیغات محیطی چیست؟

در پاسخ به سوال تبلیغات محیطی چیست، می‌توان گفت روشی برای انتقال اطلاعات و یا معرفی یک برند به جامعه‌ای بزرگ است. قطعا شما هم وقتی از منزل خارج شده‌اید، پلاکاردهای تبلیغاتی، بیلبوردهای بزرگ روی پل‌های هوایی و یا عروسک‌های تبلیغاتی را کنار خیابان‌ها دیده‌اید. اینها تنها نمونه‌ای از تبلیغ‌های محیطی هستند که امروزه از رایج‌ترین روش‌های تبلیغ در جهان به شمار می‌آیند.

این نوع تبلیغات مختص زمانی است که مخاطبان بیرون از محیط کار یا خانه هستند و در مکان‌های عمومی حضور دارند. ‌تبلیغ‌های محیطی نسبت به سایر روش‌های تبلیغ، هزینه کمتری دارد و در عین حال مخاطبان زیادی را با مجموعه تبلیغ کننده آشنا می‌کند. این نوع تبلیغات اغلب به گونه‌ای است که مخاطبان ناخودآگاه  آن‌ را مشاهده کرده و معمولا برند یا محصول تبلیغ شده را به حافظه می‌سپارند. هر قدر در تبلیغ‌هایتان از ایده‌های نو و طراحی‌های خلاقانه استفاده کنید، در ذهن ماندگار‌تر خواهند بود.

تاثیر تبلیغات محیطی بر فرهنگ جامعه

در گذشته اغلب تبلیغات محیطی از یک محصول و یا خدماتی خاص صحبت می‌کردند. اما امروزه حوزه تبلیغ محیطی فقط به محصولات و خدمات محدود نمی‌شود. در حال حاضر بسیاری از نکاتی که برای فرهنگ سازی جامعه لازم است از طریق این نوع تبلیغ‌ها به مردم انتقال پیدا می‌کند؛ زیرا تاثیر تبلیغات محیطی بر فرهنگ جامعه بسیار زیاد است. برای مثال اگر به بزرگراه‌ها یا خیابان‌های پر تردد را نگاهی بیندازید، تابلوهایی با مضمون آرام رانندگی کردن و یا بستن کمربند ایمنی را خواهید دید.

در نتیجه می‌توان در حوزه فرهنگ سازی، تبلیغ محیطی را بسیار اثرگذار دانست؛ به طوری که قادر است تغییرات بسیاری را در فرهنگ عمومی جامعه پدید آورد. بیشتر این تبلیغات حاوی توصیه‌هایی با مضمون چگونگی رفتار با کودکان، پارک نکردن جلوی پل خانه‌ها، یادآوری مناسبت‌های مذهبی و یا سخنی از بزرگان در مورد جامعه، هستند.

انواع تبلیغات محیطی

حال که تعریف تبلیغات محیطی را می‌دانیم، می‌‌توانیم به سراغ شناخت انواع آن‌ برویم. انواع مختلفی از تبلیغ‌های محیطی وجود دارد که باید با توجه به مخاطبان، یکی از آن را انتخاب کرد. برای مثال اگر مخاطب محصولی که تبلیغ شده، عموم مردم باشند، نیاز به روشی است که تمام مخاطبان قادر به مشاهده و فهم آن باشند. اگر مخاطب، اشخاص خاصی هستند باید عناصر تبلیغ در مکان‌های خاصی نیز قرار بگیرند. در ادامه به انواع تبلیغات محیطی اشاره خواهیم کرد.

مبلمان شهری

همه ما در مقابل برخی پاساژها، هتل‌ها، داروخانه‌ها، سوپر مارکت‌ها و… تابلوهای دیجیتال و یا نورپردازی‌های خاصی را دیده‌ایم. این‌ها نمونه‌هایی از مبلمان شهری هستند که روزانه در مقابل چشم عموم مردم خودنمایی می‌کنند. در برخی مناطق نیز با استفاده از روش مبلمان شهری مجسمه و یا پرچم‌های کوچک در وسط میادین و بلوارها نصب می‌شود. استفاده از این عناصر به چگونگی تبلیغات محیطی هر محصول بستگی دارد.

نصب بیلبورد

بیلبوردها، تابلو و بنرهای بزرگ تبلیغاتی هستند که اغلب در مناطق شلوغ شهری مثل خیابان، اتوبان‌ و مراکز خرید نصب می‌شوند تا در مقابل دید عموم مردم قرار گیرند. این سازه‌ها در ابعاد استاندارد و با فاصله معین از یکدیگر در بخش‌های مختلف شهر برپا می‌شوند. زمانی که مخاطبان در طول روز چند بار یک نوع بیلبورد تبلیغاتی را می‌بینند، محصول ذکر شده در آن را از فراموش نمی‌کنند؛ برای همین است که این نوع تبلیغ‌های محیطی از تاثیر خارق‌العاده‌ای بر میزان فروش محصولات برخوردار هستند.

پوسترهای دیجیتالی

پوسترهای دیجیتالی تقریبا در ابعاد یکسان با بیلبوردها طراحی می‌شوند. محل نصب بیشتر آن‌ها در طبقات بالایی هلدینگ و پاساژ، رو به خیابان و در حوزه دید عموم مردم است. پوسترهای دیجیتالی این قابلیت را هم دارند که در خیابان‌های شهری یا وسط میدان‌ها برپا شوند.

برخی از این پوسترهای دیجیتالی نصب شده در خیابان‌‌های چندمسیره، توانایی چرخش نیز دارند تا تمام عابرانی که از مسیر‌های مختلف خیابان مختلف عبور می‌کنند، بتوانند آن‌ها را ببینند. این روش تبلیغاتی اگر با خلاقیت و محتوای جذاب همراه شود می‌تواند بسیار در جلب نظر مخاطب موثر باشد.

تبلیغ با به‌کارگیری وسایل حمل و نقل عمومی

همان‌طور که پیش‌تر درباره تبلیغات محیطی چیست خواندیم، مخاطب در محیط‌های عمومی با محصولات آشنا می‌شوند که یکی از آن‌ها می‌تواند وسایل حمل و نقل باشد. از قسمت‌های درونی و حتی بیرونی این وسایل می‌توان برای اشاعه برند یا محصول استفاده کرد که یکی از روش‌های تبلیغات محیطی به حساب می‌آید. در وسایل حمل و نقل عمومی مورد استفاده در این روش شامل اتوبوس‌ها، متروها، بی آر تی‌ها، قطارهای مسافربری شهری می‌شود.

بسیاری از شرکت‌های تبلیغاتی به دلیل حضور وسایل حمل و نقل عمومی در مناطق مختلف شهر و استفاده مردم بسیاری از این وسایل، این روش را برتر از موارد دیگر می‌دانند. در این نوع تبلیغ با به‌کارگیری خلاقیت و استفاده از تمام فضای وسیله نقلیه، چه در داخل و چه در خارج، می‌توانید با هزینه کم محصولات یا خدمات خود را به خوبی معرفی کنید.

استفاده از عروسک‌های تن‌پوش خیابانی

در این روش از تبلیغات، افرادی مامور می‌شوند تا تن‌پوش‌های عروسکی پوشیده و با گرفتن پلاکاردهایی در دست یا نواختن آهنگ، محصول یا مکانی را تبلیغ کنند. عروسک‌های تن پوش معمولا برای تبلیغ خدمات رستوران‌ها، سیرک‌ها، شهر بازی‌ها و فروشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نصب بنر در کناره پل‌ها

این روش تبلیغاتی در خیابان‌های شلوغ کاربرد بیشتری دارد و عمده مخاطبان آن رانندگان و یا ساکنان آن منطقه هستند که از آن خیابان گذر می‌کنند. بنرها در دو طرف پل، رو به جاده و با ابعادی بزرگ نصب می‌شوند تا بتوانند حتی از فاصله زیاد، توجه هر راننده و مسافری را به خود جلب کنند.

مزایا و معایب تبلیغات محیطی

در مطالب قبل به طور کامل به موضوع تبلیغات محیطی یعنی چه پرداختیم. حال می‌خواهیم مزایا و معایب این روش را بیان کنیم. همان‌طور که می‌دانید هر نوآوری که پدید می‌آید با خود مزایا و معایبی به همراه دارد. تبلیغ محیطی نیز از نوآوری‌های دیگر مجزا نیست و در عین حال که مزایای زیادی دارد، باید معایب آن را نیز در نظر گرفت. از جمله این مزیت‌ها می‌توان به تاثیر تبلیغات محیطی بر بالا رفتن اطلاعات مردم راجع به محصول مورد نظر شما، افزایش مشتری‌ها و در نتیجه رشد میزان فروش اشاره کرد.

اما اگر بخواهیم از معایب این نوع تبلیغات بگوییم، باید به هزینه بالای آن اشاره کنیم. گاهی هزینه تبلیغ محیطی به قدری بالا است که اغلب شرکت‌ها از پس آن بر نمی‌آیند. همچنین اگر بعد از تبلیغ و افزایش مشتری، تولید و خدمات شما امکان پاسخ دهی به تمام انتظارات مشتریان را نداشته باشد، تبلیغ شما نه تنها باعث سودآوری نمی‌شود بلکه به سرمایه شما ضرر وارد می‌کند.

جدیدترین تبلیغات محیطی

اگر قصد افزایش فروش محصولات خود را دارید، بهتر است با جدیدترین تبلیغات محیطی نیز آشنا شوید؛ زیرا این تبلیغات هم نوآور هستند و هم نسبت به سایر روش‌ها در جذب مخاطب موفق‌تر بوده‌اند. تبلیغات لیزری یکی از این موارد است که علاوه بر جذابیت خارق‌العاده، هزینه کمتری را بر دوش تبلیغ کننده می‌گذارد؛ چرا که لازم به پرداخت عوارض به شهرداری نیست.

در این روش می‌توان روی دیوارهای عمودی، افقی، روی سطح زمین و یا حتی آسمان، با لیزرهای رنگی، طرح برند یا لوگو را ایجاد کرد و یا پیامی را به مخاطب انتقال داد. این لیزرها به صورت آماده طرح‌هایی هم برای ارائه به مخاطب دارند که می‌توان از آن‌ها برای تبلیغات کمک گرفت. قابلیت منحصر به فرد لیزرهای رنگی این است که حتی از فاصله خیلی دور هم قابل کنترل هستند. لازم به ذکر است، در ایران هم از این روش تبلیغ محیطی، در تزیین برج آزادی تهران در مناسبت‌های خاص استفاده می‌شود.

نکاتی برای افزایش اثربخشی در تبلیغات محیطی

همان طور که گفته شد اغلب تبلیغ‌های محیطی در خیابان‌ها، بزرگراه‌ها و یا در محل عبور و مرور مردم نصب می‌شود. با توجه به این مسئله با رعایت چند نکته ساده و در عین حال مهم می‌توانید، تبلیغی اثربخش‌تر و ماندگارتری داشته باشید.

  • یکی از نکات مهم در چگونگی تبلیغات محیطی، این است که بدانید چطور می‌توان از خلاقیت در طراحی تبلیغات استفاده کرد. سعی کنید در این کار، از ایده‌های نو و جدید بهره بگیرید تا در ذهن مخاطب ماندگارتر شود. در برخی از موضوعات بهتر است از پیام متنی استفاده نکنید و اجازه دهید تصاویر موضوع را به مخاطب انتقال دهند.
  • محتوایی که در تبلیغ شما وجود دارد نباید پیچیده و سخت بیان شود. درست است که در طراحی یک تبلیغ محیطی باید خلاق باشید؛ اما پیچیده بودن آن، کیفیت تبلیغ را کاهش می‌دهد.
  • در تبلیغات اندازه پوستر و بیلبورد اهمیت چندانی ندارد؛ بلکه مهم تکرار تبلیغ در چشم مخاطب است. دقت کنید از چند آگهی با محتوای یکسان استفاده کنید و به صورت پراکنده در منطقه مورد نظر نصب کنید.
  • اغلب این تبلیغات در مناطق پر رفت و آمد نصب می‌شوند و بیشتر کسانی که آن را می‌بینند در حال حرکت هستند؛ بنابراین زمان زیادی برای توجه به تبلیغ‌های نصب شده ندارند. از همین رو هرقدر محتوای متنی تبلیغات شما کوتاه‌تر باشد، تبلیغ‌ کارآمدتر است.

چگونگی فرایند اکران در تبلیغات محیطی

پس از دانستن اینکه تبلیغات محیطی چیست و چگونه می‌توان یک تبلیغ کارآمد را آماده کرد، می‌توانید به سراغ طراحی و نصب آن بروید. اگر تبلیغات مد نظر شما از نوع بیلبورد، بنر، پوسترهای دیجیتالی و یا به‌کارگیری وسایل حمل و نقل عمومی است، برای نصب آنها نیاز به مجوز وزارت ارشاد دارید.

طراحی بیلبوردها باید مطابق با قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران باشد. گاهی از تصویر شخص خاصی بر روی بیلبورد، بنر و یا پوستر تبلیغاتی استفاده می‌شود. در نتیجه مرحله اول چگونگی تبلیغات محیطی رضایت آن شخص از این موضوع است. در مرحله دوم نیز باید دقت کنید که آن شخص سوء پیشینه نداشته باشد. در مراحل طراحی و دریافت مجوز تبلیغ محیطی بهتر است با افرادی آگاه مشورت کنید و با تامل پیش بروید.

بعد از اخذ مجوزات لازم، مرحله بعد چاپ تبلیغات محیطی است تا بتوانید ایده‌هایتان را در نقاط مختلف شهر پیاده کنید. فراموش نکنید که استفاده از بنر و بیلبوردی با جنس مناسب ضروری است تا در مواقع باد، باران، برف، طوفان و دیگر حوادث طبیعی، آسیبی به سازه تبلیغاتی شما وارد نشود.

 تبلیغات محیطی، یک روش جذاب در تبلیغات

سعی کردیم جامع‌ترین اطلاعات راجع به چگونگی تبلیغات محیطی و انواع آن‌ با شما به اشتراک بگذاریم. انواع مختلف تبلیغات محیطی که به آن‌ها اشاره کردیم شامل بیلبورد، بنر، پوستر دیجیتال، تن‌پوش عروسکی، مبلمان شهری و نور پردازی بود.

همچنین بخشی از محتوا را به بیان چگونگی اکران یک تبلیغ محیطی و مراحل آن اختصاص دادیم. برای داشتن تبلیغی موثر و کارآمد نیز توضیحاتی مطرح شد تا راهنمای شما برای طراحی آن باشد. از یاد نبرید که داشتن این اطلاعات در کنار کمک گرفتن از متخخصان حوزه برندینگ و کسب و کار به تاثیرپذیری هرچه بیشتر تبلیغات شما کمک می‌کند.

Rate this post
آرین، دانش‌آموخته رشته مدیریت در دانشگاه تهران است. او فراخور علاقه خود تمایل دارد تا دانسته‌های خود را به ساده‌ترین ادبیات ممکن در باب سه موضوع خط‌مشی، کسب‌وکار و تبلیغات به اشتراک بگذارد؛ البته گهگاهی هم از دل و دلمشغولی‌هایش می‌گوید. امیدوار است تا حرفهایش باعث رفاه آتی کودکان امروز ایران شود.
Posts created 203

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top