آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

۳ رشته ارزش از تریسی و ویرسما

مایکل تریسی[۱] و فرد ویرسما[۲]، سه رشته کلی از ارزش‌هایی را توصیف می‌کنند که هر شرکتی باید حداقل یکی از این رشته‌ها را انتخاب و به طور مستمر و فعالانه آن را دنبال نماید. این سه رشته ارزش[۳] عبارتند از برتری عملیاتی، رهبری محصول/خدمت و صمیمیت با مشتری. رشته ارزشی، مفهومی بیش از بیانیه‌ای ساده درباره سودآوری شرکت است. در واقع رشته ارزش، راهبردی است که تمرکز و جهت استراتژیک شرکت را نشان داده و بستری برای آن فراهم می‌کند تا چشم‌انداز و اهداف خود را در چارچوب آن تعیین نموده، سودآورترین مشتریان خود را هدف قرار داده و فعالیت‌های خود را با آن متمرکز و هماهنگ کند.

سه رشته ارزش در هر کسب‌وکار موفق

تریسی و ویرسما در کتاب خود به نام رشته‌های رهبران بازار[۴] استدلال می‌کنند که هر شرکتی باید در یکی از این رشته‌ها برتری داشته باشد. البته این گفته آنها، بدان معنا نیست که دو بعد دیگر را به طور کامل نادیده بگیرند، بلکه منظور ایشان این است که یک شرکت در دو رشته دیگر به طور نسبتا مطلوبی عمل نماید. این سه رشته ارزش عبارتند از:

برتری عملیاتی

برتری عملیاتی به فرایندهای عملیاتی و اجرایی در کسب‌وکارها اشاره دارد که در سطح عالی بوده تا محصولات و خدمات خود را با کیفیتی قابل قبول و در قیمتی بسیار پایین به بازار ارائه نماید. در رشته ارزش برتری عملیاتی، تمرکز کسب‌وکار بر افزایش کارایی، ساده‌سازی عملیات، مدیریت زنجیره تامین، بدون زواید، در حجم زیاد است. اکثر شرکت‌های بزرگ بین المللی در این رشته از ارزش فعالیت دارند.

رهبری محصول

شرکتهایی که ارزش رهبری محصول را سرلوحه خلق ارزش خود درنظر می‌گیرند، در نوآوری و بازاریابی برند بسیار پیشرو بوده و در بازارهای پویا عملکرد سطح بالایی دارند. تمرکز این شرکتها معمولا بر توسعه، نوآوری، طراحی، زمان درست عرضه به بازار، حاشیه سود بالا در یک بازه زمانی کوتاه مدت است.

صمیمیت با مشتری

رشته ارزش صمیمیت با مشتری اشاره به سطح بالایی از توجه به مشتری و خدمات مشتری در فعالیت‌های کسب‌وکار دارد. به عبارت دیگر شرکت‌هایی که چنینی رشته ارزشی را انتخاب می‌کنند، معمولا محصولات و خدمات خود را برای مشتریان به صورت فردی یا تقریباً فردی متناسب و ارائه می‌نمایند. تمرکز اصلی این شرکت‌ها مبتنی بر مدیریت روابط با مشتریان، ارائه محصولات و خدمات به موقع و بالاتر از انتظارات مشتری، مفاهیم مرتبط با ارزش مادام العمر، قابلیت اطمینان، نزدیک بودن به مشتری است.


[۱] Michael Treacy

[۲] Fred Wiersema

[۳] Value Disciplines

[۴] The Discipline of Market Leaders

Rate this post
آرین، دانش‌آموخته رشته مدیریت در دانشگاه تهران است. او فراخور علاقه خود تمایل دارد تا دانسته‌های خود را به ساده‌ترین ادبیات ممکن در باب سه موضوع خط‌مشی، کسب‌وکار و تبلیغات به اشتراک بگذارد؛ البته گهگاهی هم از دل و دلمشغولی‌هایش می‌گوید. امیدوار است تا حرفهایش باعث رفاه آتی کودکان امروز ایران شود.
Posts created 203

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top