آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

طراحی / بازطراحی نمودار سازمانی

ساختار سازمانی مثل یک اسکلت ساختمان است و باید ضد زلزله و بحران باشد

ساختار سازمانی کسب‌وکارها باید به گونه‌ی طراحی شود که در عین اینکه وظایف هر واحد یا دپارتمان را به خوبی تعریف و از هم منفک می‌کند باید بتوانند با هماهنگی تمام میان آنها کارایی کسب‌وکار را بیشینه کند؛ در غیر این صورت تنها یک تفکیک وظیفه ساده خواهد بود و در برابر هر بحران سازمانی فروخواهد شکست

مزایای راهکار طراحی / بازطراحی نمودار سازمانی


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

پشتیبانی از اهداف پروژه و کسب‌وکار

تمرکز اصلی طراحی یا باز طراجی نمودار سازمانیر بر روی اهداف کسب و کار و پروژه هایتان است. در بازطراحی نمودار سازمانی، میزان هماهنگی وظایف واحدها و دپارتمان‌های سازمانی با اهداف سازمانی بررسی می‌شود.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

بهبود کارآیی عملیاتی

در بازطراحی نمودار سازمانی، موانع و گره های موجود در عملکرد بهینه فعالیت های کسب و کار شناسایی شده و وظایف به گونه ای بازطراحی می شود تا ضمن خودکارتر شدن آن، موجب افزایش کارآمدی آنها شود. این کار باعث می شود تا کسب و کار از راندمان بالاتری برخوردار شود.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

بهبود خطوط ارتباط سازمانی

در طراحی نمودار سازمانی، خطوط ارتباطی رسمی میان واحدهای سازمان و نیز میان افراد یک واحد بازطراحی شده تا همکاری و کارتیمی میان آنها تسهیل گردد. این کار باعث افزایش هم افزایی در کسب و کار شده و افزایش رضایت شغلی کارکنان و به تبع رضایت مشتریان را به همراه دارد.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

افزایش میزان بازگشت از سرمایه

پیاده سازی بازطراحی نمودار سازمانی با تصحیح ناکارآمدی‌ها، ضمن افزایش احتمال تحقق اهداف پیش بینی شده، فعالیت ها را به گونه ای سامان دهی می کند که سازمان به آن اهداف سریعتر از گذشته دست یافته و درنتیجه بازگشت سرمایه بالاتری را برای کسب و کار به همراه خواهد داشت.

آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

امکان استفاده از نظام های ارزیابی و تحلیل پیشرفته

زمانی که وظایف واحدها و نحوه ارتباط میان آنها بازطراحی می شوند، امکان استفاده از سیستم های ERP پیشرفته مورد بررسی قرار می گیرد تا مدیران سازمان و کسب و کار بتوانند با استفاده از فناوری های نوینی ازقبیل هوش مصنوعی حجم عظیمی از داده ها را جمع آوری و تحلیل کرده تا بتوانند راحتتر به نظارت و ارزیابی فعالیت های کسب و کار بپردازند.

درباره طراحی / بازطراحی نمودار سازمانی


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

تعریف نمودار سازمانی

نمودار سازمانی، تصویری بصری از جایگاه‌های و مشاغل موجود در سازمان و ارتباط میان آنها است. این نمودار سلسله مراتب سازمان و جایگاه‌های شغلی موجود در سازمان را مشخص می‌کند. همچنین به صورت ساده ارتباط طولی و عرضی میان جایگاه‌های کاری و شغلی را مشخص می‌کند.

درباره آرین


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

من دانش آموخته دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در رشته‌های مدیریت کسب‌وکارهای کوچک در مقطع کارشناسی، مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد و مدیریت دولتی در مقطع دکتری هستم. بیش از ۱۵ سال در سمت‌های کارشناس، سرپرست و مدیریت در حوزه‌های فروش، بازاریابی، تبلیغات، برنامه‌ریزی و تحقیقات در شرکت‌های خصوصی و سازمانهای دولتی مشغول به کار بوده‌ام. تا امروز شش کتاب و شش مقاله در مجلات علمی داخلی و بین‌المللی در رشته مدیریت منتشر کرده‌ام.

روش انجام کار من


آرین عظیمی - مشاوره کسب و کار و کارآفرینی

از مهم ترین فعالیتهایی که برای طراحی و نیز بازمهندسی فرایندهای کسب‌وکار انجام خواهم داد، می توانم به موارد ذیل اشاره کنم:

۱

بررسی اهداف و فرآیندهای جاری کسب‌وکار

۲

تجزیه و تحلیل نمودار سازمانی موجود

۳

شناسایی نارسایی‌ها و فرصت‌های بهبود در چارت سازمانی

۴

طراحی وظایف واحدها و دپارتمان‌‌ها

۵

طراحی روابط رسمی میان واحدها و دپارتمان‌ها

۶

پیاده سازی و ارائه بصری نمودار سازمانی

زمان و مبلغ راهکار


سوالات متداول


چگونه مطمئن شویم چنین راهکاری برای ما کار خواهد کرد؟

مهم ترین معیارها برای سنجش موفقیت پیاده سازی بازطراحی نمودار سازمانی، افزایش کارآیی، افزایش سودآوری و کاهش درگیریهای بین واحدی است. با سنجش و ارزیابی چنین متغیرهایی می‌توان قبل از موفقیت آن اطمینان حاصل کرد.


چه زمانی از این راهکار برای کسب و کار خود باید استفاده کنم؟

زمانی که اهداف مدنظر کسب و کارتان تحقق پیدا نمی کنند یا بسیار دیر و با هزینه بسیار بالا به آنها دست می یابید؛ زمانی که درگیری میان واحد ها و افراد بسیار زیاد است؛ زمانی که سازمان شما رشد زیادی کرده است و دیگر نمودار سازمانی فعلیتان جوابگوی حجم وظایف فعلی کسب‌وکارتان نیست، زمانی که در منابع، زمان و استفاده از فرصتهای تجاری کارآمد نیستید؛ زمانی که میزان شکایت از مشتریان از پاسخگویی و سرعت انجام فعالیت‌های کسب و کارتان زیاد است؛ اینها نشانه‌ای از نیاز کسب‌وکارتان به بازطراحی نمودار سازمانی آن است.


ثبت درخواست مشاوره رایگان

Rate this page

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top